Różne drogi zakończenia współpracy przez fundusz VC

Dominika Masajło
opublikowano: 08-06-2017, 22:00

Przedsiębiorca już na etapie omawiania umowy powinien pamiętać o wynegocjowaniu korzystnych warunków ewentualnego wyjścia inwestora z projektu.

W zależności od prowadzonej polityki inwestycyjnej współpraca przedsiębiorcy z inwestorem w postaci funduszu venture capital (VC) trwa od trzech do siedmiu lat. Po tym okresie przychodzi czas wycofania się z projektu. Fundusze przewidują różne warianty zakończenia inwestycji i proponują odpowiednie zapisy w umowie. Przedsiębiorcy powinni wiedzieć o tym, jakie drogi wyjścia najczęściej wybierają inwestorzy.

Jedną z klauzul stosowanych w umowach jest prawo przyłączenia się do transakcji sprzedaży udziałów realizowanej przez któregokolwiek z pozostałych udziałowców.

— Taka klauzula zabezpiecza przed sytuacją, w której np. inwestor branżowy wykupuje pakiet kontrolny udziałów od pozostałych partnerów, a fundusz zostaje ze swoim pakietem udziałów mniejszościowych, bez możliwości zrealizowania swojego zwrotu — mówi Krystyna Kalinowska, dyrektor inwestycyjny z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego. Kolejnymi opcjami są prawo pociągnięcia do sprzedaży oraz opcja put (odkup udziałów funduszu przez pozostałych udziałowców). W przypadku wyboru „pociągnięcia do sprzedaży” wszyscy wspólnicy zobowiązują się po upływie określonego czasu do sprzedaży swoich udziałów na takich samych warunkach jak zaproponowane funduszowi venture capital. Wariant ten pozbawia założycieli prawa do decyzji o momencie wyjścia oraz o wycenie swoich udziałów. Natomiast w opcji odkupu udziałów funduszu inwestor po pewnym czasie może żądać wykupu od pozostałych partnerów swojego udziału po wcześniej ustalonej cenie. Pozostałe sposoby to umorzenie udziałów oraz prawo do przeprowadzenia IPO (po upływie określonego czasu fundusz VC ma prawo do zainicjowania procesu wprowadzenia spółki na giełdę).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu