Różne formy pracy – jeden system

opublikowano: 06-02-2018, 22:00

Rozwiązania IT przydadzą się działom kadrowo-płacowym nie tylko do odnotowania urlopów, ale też zorganizowania zastępstwa.

Według prognoz w najbliższych latach stanowiska pracy związane z naliczaniem wynagrodzeń mogą przestać istnieć. To efekt coraz powszechniejszego stosowania nowych technologii w przedsiębiorstwach. Z badań międzynarodowej firmy doradztwa strategicznego McKinsey wynika, że na świecie w ponad 60 proc. zawodów ok. 30 proc. obowiązków może być w pełni zautomatyzowanych. Przy tym w działach kadrowo-płacowych (HR) systemy informatyczne nie muszą być wykorzystywane wyłącznie przy wykonywaniu bieżących czynności.

— W większości firm uważa się, że dużym usprawnieniem jest możliwość wprowadzenia elektronicznych wniosków urlopowych do systemu, ale takie rozwiązanie to już obecnie standard — mówi Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Systemy HR mogą służyć do analiz danych (np. dotyczących absencji) i organizowania pracy m.in. w okresie zwiększonych zachorowań czy okresie urlopowym. Zapewnią wtedy wymaganą obsadę linii produkcyjnych w zakładach czy optymalizację liczby osób potrzebnych do obsługi np. sklepów wchodzących w skład sieci. Mogą też ułatwić obsługę różnych form zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Przedsiębiorcy oczekują od oprogramowania np. tego, aby osoba pracująca na kontrakcie widziała w aplikacji HR te same moduły co pracownik etatowy. Forma zatrudnienia nie powinna być decydująca, jeśli chodzi o dostęp do narzędzi ułatwiających zarządzanie sprawami HR.

— W końcu pracownicy spotykają się w tym samym środowisku pracy i korzystają z tego samego systemu HR w taki sam sposób — zwraca uwagę Krzysztof Sołowski, ekspert HR z firmy Unit4 Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Różne formy pracy – jeden system