Rozwiążemy każdy problem

opublikowano: 24-07-2013, 00:00

Akcelerator PB: Spory prawne, błędy w umowach, nieuczciwa konkurencja — to problemy, w których prawnicy bezpłatnie pomogą firmom

Jednym z obszarów, w jakich podczas prowadzenia biznesu pojawia się najwięcej kłopotów i wątpliwości, jest prawo. Wielu spraw związanych z tą dziedziną przedsiębiorcy woleliby uniknąć, ale nie mają wyjścia — muszą reagować, walcząc z dłużnikami czy nieuczciwą konkurencją. Potrzebują też wsparcia prawnego, kiedy podpisują umowy czy przygotowują projekty inwestycyjne.

Zobacz więcej

— Nie ma obszaru dotyczącego prawa, w którym nie moglibyśmy pomóc firmom w ramach programu „Akcelerator PB” — mówi Zbigniew Drzewiecki, współzałożyciel kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy. [FOT. BLOOMBERG]

Przedsiębiorcy stawiający na samodzielność popełniają błędy, które potem wiele ich kosztują. Jak ustrzec się nieprawidłowości? Wystarczy skorzystać z bezpłatnej pomocy prawników w naszym nowym programie „Akcelerator Pulsu Biznesu”. Wątpliwości pomogą rozstrzygnąć przedstawiciele partnera akcji, czyli kancelarii prawnej Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy (DTW).

Jak to działa
Każdy przedsiębiorca może napisać, jakie ma problemy związane z biznesem. Wystarczy wypełnić specjalną ankietę na stronie programu. Porusza ona różne aspekty działalności — od spraw związanych z organizacją firmy przez problemy finansowe po kwestie prawne. W każdym z tematycznych obszarów znajdują się przykładowe pytania. Na wypełnione ankiety czekamy do końca sierpnia. Później zostaną wybrane firmy, dla których partnerzy poszukają najlepszego wyjścia z kłopotów. Następnym etapem będą audyty w tych przedsiębiorstwach — po nich eksperci przygotują optymalne rozwiązania problemów. Wszystkie etapy projektu będziemy na bieżąco opisywać na łamach „Pulsu Biznesu”.W sporze i po umowę

Kancelaria działa na rynku usług prawniczych od ponad 20 lat. Ma biura w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu oraz stałych współpracowników, m.in. w Krakowie, Gdańsku i Lublinie. W sumie to zespół ponad 70 prawników. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Jak mówi Zbigniew Drzewiecki, współzałożyciel kancelarii, udziela ona firmom porad dotyczących praktycznie wszystkich dziedzin prawa.

— To pełne spektrum zagadnień i usług prawniczych. Nie ma obszaru dotyczącego prawa, w którym nie moglibyśmy pomóc firmom. Można wyróżnić trzy rodzaje spraw, z którymi przedsiębiorcy zgłaszają się do nas najczęściej. Pierwszy to spory z innymi podmiotami, często również przedsiębiorcami, wynikające z zawartych umów. Ich przedmiotem może być zapłata za towary lub usługi albo odszkodowanie z tytułu niewykonania umów — mówi Zbigniew Drzewiecki.

Drugi obszar to doradztwo prawne, dotyczące np. tworzenia projektów umów oraz udział w negocjacjach umów. Do kancelarii przychodzą przedsiębiorcy, którzy zamierzają zawrzeć istotną umowę z innym podmiotem gospodarczym i w związku z tym potrzebują profesjonalnego wsparcia. Prawnicy z kancelarii pomagają im także podczas realizacji umów, dopilnowując wszystkich aspektów związanych z prawem. Trzeci rodzaj spraw to obsługa prawna projektów gospodarczych.

— Chodzi na przykład o sytuację, gdy przedsiębiorca chce kupić inną firmę, połączyć swoją firmę z innym przedsiębiorstwem lub wejść na giełdę. Są to niezwykle poważne decyzje biznesowe, dlatego wymagają wsparcia prawnego. W ramach tego typu działalności wykonujemy due diligence, czyli dokładną analizę firm, które mają wziąć udział w wymienionych wyżej procesach — mówi Zbigniew Drzewiecki.

Obszarem, w którym często zdarzają się spory między przedsiębiorcami, jest własność intelektualna. Sprawy dotyczą patentów, znaków towarowych lub nieuczciwej konkurencji. Częste są postępowania dotyczące nieuczciwej reklamy, a więc gdy reklamy zawierają nieprawdziwe treści lub naruszają dobre obyczaje. Kolejna duża grupa to problemy pracownicze. Firmy występują do kancelarii o reprezentowanie w sądzie pracy w sporach z byłymi pracownikami.

Wskazana cierpliwość

Współzałożyciel DTW podkreśla, że w przypadku sporów przedsiębiorcy już na początku powinni uzbroić się w cierpliwość, gdyż w przypadku wielu spraw szybkie rozstrzygnięcie nie jest możliwe.

— Ważna kwestia, która ma z tym związek — przedsiębiorcy powinni zastanowić się, czy w umowach z kontrahentem stosować zapis na sąd powszechny, czy na arbitraż. Postępowanie arbitrażowe jest jednoinstancyjne i tym samym przebiega szybciej — zwraca uwagę Zbigniew Drzewiecki.

Przedstawiciele kancelarii czekają na problemy zgłoszone przez przedsiębiorców do końca sierpnia (to termin wypełniania ankiet w programie). Potem zostaną wybrane firmy, dla których prawnicy będą szukali optymalnych rozwiązań. W tym celu odbędą się specjalne spotkania i audyty w przedsiębiorstwach. Problemy i ich rozwiązania będziemy szczegółowo opisywali na łamach „Pulsu Biznesu”. Zaprezentowane przypadki będą wskazówką lub przestrogą dla innych firm.

Partnerzy projektu
W „Akceleratorze Pulsu Biznesu” wsparcia dla firm udzielą renomowani partnerzy programu z różnych branż. W sprawach związanych z zatrudnieniem pomoże największa na polskim rynku usług personalnych firma usługowa Work Service. Problemami prawnymi zajmą się przedstawiciele kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy, natomiast w kwestiach bankowych radą służą specjaliści Raiffeisen Banku. Wsparcia konsultingowego i dotyczącego inwestycji udzielą eksperci z grupy doradczo-inwestycyjnej DGA oraz środkowoeuropejskiej grupy inwestycyjnej Penta.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu