Rozwój ze zmianami w tle

opublikowano: 25-01-2016, 22:00

Przekształcenia własnościowe to ostatnio także domena polskich spółek targowych. Nie przynoszą dużych zmian, ale nie sposób nie dostrzec ich zalet.

W październiku 2015 r. zmieniła się struktura własnościowa w spółce Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP). Wówczas państwo przekazało nieodpłatnie miastu Poznań 60 proc. udziałów w spółce. Samorząd starał się o to od kilku lat, ale resort skarbu rozważał jeszcze inne opcje (upublicznienie spółki czy sprzedaż udziałów inwestorowi).

Nigdy nie sięgaliśmy po miejskie pieniądze na rozwój firmy i nie zamierzmy tego zmieniać. Nadal 80 proc. zysków firmy będzie przeznaczane na ten cel — mówi Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Zobacz więcej

WŁASNYMI SIŁAMI:

Nigdy nie sięgaliśmy po miejskie pieniądze na rozwój firmy i nie zamierzmy tego zmieniać. Nadal 80 proc. zysków firmy będzie przeznaczane na ten cel — mówi Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. ARC

W Poznaniu bez rewolucji

Ostatecznie MTP wylądowało w rękach samorządu, który kontroluje 100 proc. udziałów. Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, zaznacza, że spowodowało to pewne zmiany, ale rewolucji nie ma.

— Przejęcie przez Poznań udziałów w naszej spółce z pewnością poszerzyło współpracę nie tylko instytucjami miejskimi, ale także z podmiotami niezarządzanymi przez miasto. Mam na myśli np. Filharmonię Poznańską czy teatr. Zmiany własnościowe nie mają jednak wpływu na strukturę finansową. Nadal 80 proc. zysków firmy będzie przeznaczane na rozwój MTP. Nigdy nie sięgaliśmy po miejskie pieniądze na ten cel i pod tym względem nie zamierzmy nic zmieniać — mówi Przemysław Trawa.

W Gdańsku dużo zmian

Inne podejście do zmian własnościowych można było zaobserwować w Międzynarodowych Targach Gdańskich, kiedy w grudniu 2015 r. walne zgromadzenie samorządowej spółki zaakceptowało emisję akcji, które przejął Fundusz Inwestycji Samorządowych FIZAN, zarządzany przez Polskie Inwestycje Rozwojowe. Fundusz łącznie ma ponad 32 proc. udziału w spółce, niecałe 59,8 proc. należy do miasta Gdańsk, a ponad 3,9 proc. do województwa pomorskiego.

— Wejście do MTG funduszu FIZAN poprawiło stabilność finansową spółki. Będzie to miało przełożenie na dalszy rozwój naszej działalności. Nadal mamy mocną pozycję w regionie Bałtyku, prowadząc takie wydarzenia jak Trako, czyli największe targi kolejowe w regionie Europy Centralnej, czy Balt Military Expo. W ostatnich latach udało nam się też zintegrować środowisko bursztynników wokół targów Amberfi i Ambermart. Planujemy rozwijać wydarzenia związane z tą branżą, a także uruchamiać nowe jak chociażby Fit Festiwal, czyli targi branży fitness, czy Europejskie Forum Medyczne. Pracujemy także nad unowocześnieniem infrastruktury naszego obiektu wystawienniczego — mówi Maciej Glamowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Stabilność finansowa z pewnością przyda się spółce, która odnotowała spory spadek przychodów. Według danych Bisnode, w 2013 r. przychody spółki MTG wyniosły 24,7 mln zł a zysk netto 1,28 mln zł. W 2014 r. przychody spadły do 18,4 mln zł, a firma odnotowała stratę netto na poziomie 13,3 mln zł. Na 22 lutego 2016 r. zarząd spółki planuje kolejne walne zgromadzenie i podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Emisję 17 tys. akcji mają objąć miasto Gdańsk (12 tys.) i woj. pomorskie (5 tys.). MTG informuje że to standardowe podniesienie kapitału spółki i nie zmienia w istotny sposób przyjętych planów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu