RPP ma dylemat

Łukasz Świerżewski
24-06-2004, 00:00

Niewielka aktywność kupujących w maju oznacza mniejsze ryzyko wysokiej podwyżki stóp procentowych. To dobra wiadomość dla firm.

Mały, bo tylko 4-proc., wzrost sprzedaży detalicznej w maju w porównaniu z tym samym miesiącem 2003 r. zaskoczył analityków. Przypomnijmy, że w kwietniu dynamika sprzedaży dla klientów indywidualnych przekroczyła 30 proc.

Koniec gorączki

Te dane potwierdzają, że wysokie tempo wzrostu gospodarczego w pierwszych miesiącach 2004 r. (dynamika PKB sięgnęła 6,9 proc. w I kw.) spowodowane było głównie przedunijną gorączką zakupów.

— Niedawny silny wzrost wynikał z czynników jednorazowych i tak mocne ożywienie nie jest możliwe do utrzymania — przyznaje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK.

Potwierdził to Janusz Witkowski, wiceprezes GUS, który stwierdził, że w drugim kwartale dynamika PKB będzie co prawda wysoka, ale nie tak dobra jak w pierwszych trzech miesiącach roku.

Rada w kropce

Niska dynamika sprzedaży detalicznej jest też ważnym sygnałem dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dotychczas w związku ze skokiem inflacji w maju do 3,4 proc. i wysoką dynamiką PKB ekonomiści spodziewali się, że rada podniesie stopy o 25-50 pkt. Teraz nie jest to już takie pewne.

— RPP będzie miała nie lada orzech do zgryzienia, gdyż dane przemawiają za wstrzymaniem się z decyzją. Nie wykluczam podwyżki o 25 pkt, ale uważam, że rada powinna poczekać — twierdzi Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Banku Handlowego.

— Niższa dynamika sprzedaży będzie argumentem dla tych członków RPP, którzy wahali się między podwyżką o 25 pkt a 50 pkt. Teraz będą twierdzić, ze trzeba poczekać na kolejne dane, aby rzetelnie ocenić skalę efektu unijnego i rzeczywistą dynamikę sprzedaży — twierdzi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Jan Czekaj, członek RPP, twierdzi, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp jest większe niż zostawienie ich na obecnym poziomie. Posiedzenie RPP zaplanowano na 29-30 czerwca. Wysokość stopy procentowej NBP ma wpływ na poziom oprocentowania kredytów dla firm. Od roku najważniejsza stopa (referencyjna) wynosi 5,25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP ma dylemat