RPP na razie nic nie podniesie

Paweł Zielewski
opublikowano: 23-02-2000, 00:00

RPP na razie nic nie podniesie

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie podejmie żadnych strategicznych decyzji, ani nawet takich, które mogłyby się stać przyczynkiem do jakichkolwiek dyskusji w środowisku bankowym. Analitycy twierdzą zgodnie — taki stan rzeczy długo nie potrwa.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni raczej jeszcze stóp procentowych. Styczniowe dane na temat inflacji okazały się generalnie lepsze od oczekiwanych. To powód, dla którego analitycy nie oczekują na razie poważniejszych zmian w polityce RPP.

— Na razie jakiekolwiek ruchy stóp byłyby bezcelowe. Za to rada omówi pewnie dzisiaj perspektywy podniesienia stóp. Można się spodziewać, że w tym duchu będzie wydany oficjalny komunikat. Wszystko będzie zależało od inflacji — uważa jeden z analityków.

W styczniu inflacja rok do roku wzrosła do 10,1 proc., czyli najwyzszego poziomu od końca 1998 roku, ale nadal była niższa od oczekiwań rynku. Zdaniem specjalistów, to pierwszy sygnał, że impuls inflacyjny słabnie. Specjaliści sceptycznie odnoszą się jednak do założeń RPP, która chce do końca 2000 roku zmniejszyć inflację do 5,4-6,8 proc. Bardziej, ich zdaniem, możliwa jest górna granica niż optymistyczne 5,4 proc.

Jeżeli jednak rynek nie otrzyma silnego potwierdzenia osłabienia się impulsu inflacyjnego, RPP może zainterweniować na początku II kwartału 2000 r. — ostrzega część analityków.

Rada nie może pozwolić sobie na to, by drugi rok z rzędu cel inflacyjny nie został zrealizowany. Hanna Gronkiewicz-Waltz wielokrotnie zdążyła już przypomnieć, że jest to priorytet, tak NBP, jak i RPP, a w roku 2000 należy się podziewać wyjątkowo restrykcyjnie przestrzeganej polityki monetarnej banku centralnego.

Na razie jednak nastroje inwestorów są dobre — nic nie zapowiada podwyżki stóp, chociaż sami bankowcy biorą ją pod uwagę. To jeden z powodów, dla których ostatnio spadł wskaźnik koniunktury bankowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP na razie nic nie podniesie