RPP: stopy w dół albo takie same

Paweł Zielewski
20-10-1998, 00:00

RPP: stopy w dół albo takie same

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stop procentowych — uważają analitycy. Obniżka jest możliwa dopiero w listopadzie, dodają. Skala redukcji może sięgnąć 2-3 punktów procentowych.

Krzysztof Rybiński, główny ekonomista ING Barings uważa, że na obniżkę jest za wcześnie, gdyż wskaźniki makroekonomiczne nie zostały jeszcze ostatecznie przez rząd ustalone, a projekt reformy podatkowej spotkał się z dużą opozycją w Sejmie. Przeciwko obniżce przemawia także o 3,1 proc. większa, w porównaniu z końcem sierpnia, akcja kredytowa we wrześniu.

— Jeżeli rada nie obniży stóp, to złoty może w dalszym ciągu się umacniać, a to pogorszy nasz deficyt obrotów bieżących — twierdzi z kolei Marek Wieczorkiewicz, szef dealerów z PKO BP.

Deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego po 8 miesiącach wyniósł 2 mld 418 mln USD, a w dwóch pierwszych dekadach września kolejne 700 mln USD. Ostatnio RPP zadecydowała w lipcu o obniżeniu stóp NBP: lombardowej z 26 do 24 proc. i redyskontowej z 23,5 do 21,5 proc. RRF

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP: stopy w dół albo takie same