RPP straszy podniesieniem stóp

Piotr Burza
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

RPP straszy podniesieniem stóp

Wczoraj Bogusław Grabowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, zapowiedział, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie lub zostaną podwyższone.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się inny członek RPP — Dariusz Rosati, który stwierdził, że w tym roku nie przewiduje kolejnej redukcji stóp procentowych.

Członkowie rady argumentują to zbyt dużym wzrostem deficytu budżetowego, jak również wzrostem podaży pieniądza, co powoduje zwiększenie presji inflacyjnej.

W ocenie ekspertów, takie wypowiedzi narażają na straty Ministerstwo Finansów. Spadają bowiem ceny obligacji, co pociąga za sobą wzrost kosztów obsługi zadłużenia. Po wypowiedziach członków RPP, resort finansów zmniejszył swą ofertę bonów skarbowych na poniedziałkowym przetargu do 700 mln zł. Na dzisiejszej aukcji obligacji 2- i 5-letnich specjaliści prognozują znaczny spadek cen tych papierów. Wypowiedź przedstawiciela Rady Polityki Pieniężnej spowodowała gwałtowną wyprzedaż polskich papierów dłużnych zarówno przez inwestorów krajowych jak i zagranicznych.

— Na rynku można odczuć nasilanie się tendencji sprzedaży. Na dzisiejszym przetargu resort finansów albo będzie musiał przystać na ceny, jakie są oferowane na rynku wtórnym, albo zredukuje swą ofertę. Najbardziej w dół idą ceny obligacji 2-letnich — powiedział Marek Wardzyński, analityk z Cantor Fitzgerald z Londynu.

— Najmniej spadły ceny obligacji 5-letnich. Jest to spowodowane tym, że po rekomendacji kupuj, wydanej przez bank JP Morgan, jeden z większych londyńskich banków kupił te papiery za 0,5 mld zł. Jednak ton wypowiedzi jakie docierają na rynek naraża na straty polskie banki. Kupują one drogie papiery dłużne, a gdy ceny gwałtownie spadają po takich wypowiedziach, nie są w stanie zamknąć pozycji i tracą. Na roczne bony skarbowe z ostatniego przetargu nie było ofert. Natomiast rentowność bonów o krótszych zapadalnościach znacznie podskoczyła — stwierdził jeden z dealerów papierów wartościowych.

Specjaliści uważają, że stopy procentowe nie zostaną podwyższone. Wynika to z coraz lepszych polskich wskaźników makroekonomicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP straszy podniesieniem stóp