RPP wciąż w centrum uwagi

Błażej Mykowski Noble Securities
opublikowano: 15-02-2013, 17:07

Wyrok sądu w sprawie Winnicki - Skrzypek oraz dane o inflacji znów przyciągnęły uwagę inwestorów na opinie poszczególnych członków RPP.

Sąd uniewinnił dzisiaj prof. Jana Winnickiego oskarżonego z prywatnego aktu oskarżenia o zniesławienie byłego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Sprawa wywoływała sporo emocji, gdyż wyrok skazujący zmusiłby prof. Winnickiego do rezygnacji ze stanowiska w RPP. Wbrew oficjalnym deklaracjom członków rady oraz samego prezesa NBP Marka Belki w radzie najwidoczniej ustalił się wyraźny podział na skrzydło jastrzębie i gołębie. Zwolennicy zakończenia tego cyklu obniżek argumentują, że zbyt nagły spadek stopy referencyjnej może wystraszyć z naszego kraju kapitał zachodni, który hurtem kupował ostatnio polskie obligacje rządowe. Dowodem na poparcie tego argumentu jest wyraźne zatrzymanie się spadku rentowności naszych dziesięciolatek. Każda zmiana w składzie RPP mogłaby zmienić układ sił i wpłynąć na decyzję w sprawie stóp procentowych w marcu. Ta nadal pozostaje niepewna. Jak sygnalizowaliśmy wczoraj, część członków rady opowiada się za pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie i możliwe jest, że na najbliższym posiedzeniu nie dopuszczą oni do dalszego luzowania polityki monetarnej. Kolejna decyzja może odbić się szerokim echem w mediach, gdyż poziomem stóp procentowych coraz bardziej interesuje się nie tylko minister finansów, ale także premier.

Za kolejną obniżką stóp mogą przemawiać dzisiejsze dane o inflacji w Polsce, która spadała w styczniu (do 0,1% w relacji miesięcznej i 1,7% w relacji rocznej) bardziej niż zakładały prognozy. Inflacja już dawno nie była w naszym kraju tak niska, a to zostawia pole do dalszego luzowania polityki monetarnej. Informacja ta oraz bardzo dobry odczyt indeksu NY Empire State (10 pkt wobec prognozy na poziomie -2 pkt.). Spowodowały, że indeks WIG20 po dość nieciekawym początku sesji ruszył stanowczo na północ sięgając wartości 2470 pkt.

Znaczne uspokojenie dało się także zaobserwować na rynku walutowym. Złoty był dzisiaj bardzo stabilny i przez większość czasu kurs względem głównych walut pozostawał na niezmienionym poziomie. Wyjątkiem była publikacja danych o inflacji kiedy to doszło do nagłej wyprzedaży złotego. Nie trwała ona jednak długo i kurs wrócił szybko w pobliże poziomu otwarcia. Po godzinie 16 euro kosztowało 4,18 zł, a dolar i frank szwajcarski odpowiednio 3,13 zł i 3,39 zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Błażej Mykowski Noble Securities

Polecane