Rubel i giełda w Moskwie najwyżej od 5 tygodni

opublikowano: 01-04-2022, 10:57

W piątek na giełdzie w Moskwie drożeją akcje i rubel w handlu, w którym nie mogą nadal uczestniczyć zagraniczni inwestorzy, informuje Reuters.

Rubel umacniał się w piątek nawet do 80,3325 za dolara i był wówczas najmocniejszy od 23 lutego, czyli ostatniego dnia przez napaścią Rosji na Ukrainę. Reuters przypomina, że na rynku międzybankowym wcześniej w tym tygodniu rubel umacniał się nawet do 75 za dolara. Agencja zwraca uwagę na obecną „sztuczność” notowań rubla w Rosji w związku z wprowadzonymi ograniczeniami mającymi zapobiec znaczącemu spadkowi jego wartości, którego można oczekiwać z powodu pogorszenia sytuacji rosyjskiej gospodarki po nałożeniu na nią sankcji.

fot. Reuters/FORUM
fot. Reuters/FORUM

Indeksy giełdy w Moskwie wrosły w piątek do wartości z 22 lutego, czyli sprzed napaści Rosji na Ukrainę. MOEX szedł w górę o 4,1 proc., taki sam wzrost pokazywał RTS, wskaźnik rynku rosyjskich spółek notowanych w dolarach. Podobnie jak na rynku walutowym, handel na rynku akcji wciąż jest niedostępny dla inwestorów zagranicznych, co oznacza niską wiarygodność obecnych wycen rosyjskich spółek. Zagraniczne fundusze posiadały ponad 80 proc. wszystkich akcji notowanych na giełdzie w Moskwie w pierwszej połowie ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane