Ruszy e - sąd rejestrowy

JK
opublikowano: 06-01-2010, 00:00

Do zasobów rejestru

Do zasobów rejestru

sądowego dostaniemy się

przez internet. Firmy

oszczędzą czas i pieniądze.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj założenia do projektu rewolucyjnych zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Najważniejszą nowością jest zrównanie ważności papierowych odpisów, wyciągów i zaświadczeń z KRS z dokumentami elektronicznymi, które uzyskają moc dokumentów urzędowych.

Dostęp do informacji zawartych w zasobach sądu rejestrowego będzie możliwy więc przez internet. Bezpłatnie i dla każdego.

— To decyzja idąca z duchem rozwoju cywilizacyjnego. Dzięki wygodnemu i szybkiemu dostępowi do KRS przez internet firmy zaoszczędzą mnóstwo czasu ale i sporo pieniędzy — mówi Leszek Kosiorowski, radca prawny z kancelarii Gessel.

Dziś trzeba osobiście pofatygować się do KRS. Taka wizyta wraz z przejrzeniem dokumentów zabiera nawet kilka godzin. Bywa, że trzeba odstać swoje w kolejkach.

Rząd wyda też odpowiednie przepisy, dzięki którym możliwe będzie zweryfikowanie danych z e-KRS. Wydawany elektronicznie dokument będzie miał nie tylko specjalną szatę graficzną, ale także identyfikujący go właściwy kod cyfrowo-literowy. Co ważne, dokumenty pozyskane z e-KRS będzie można wykorzystywać w postępowaniach sądowych i administracyjnych.

— To ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców — dodaje Leszek Kosiorowski.

Możliwy będzie także dostęp elektroniczny do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Nowelizacja przewiduje również zmianę sposobu rejestrowania przez KRS numerów NIP. Gdy sąd rejestrowy uzyska informacje z urzędu skarbowego o nadaniu NIP, to od razu — z urzędu — wpisze go do KRS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane