RWE i Stoen połączą moce

Agnieszka Berger
opublikowano: 07-05-1999, 00:00

RWE i Stoen połączą moce

Zwycięzcy przetargu PSE chcą zbudować elektrownię

WARUNKOWE KONTRAKTY: Nie wiadomo jeszcze, czy PSE, kierowane przez Krzysztofa Żmijewskiego, podpiszą ze zwycięzcami przetargu długoterminowe kontrakty na dostawę energii. fot. Tomasz Zieliński

Stoen wraz z niemieckim potentatem energetycznym RWE oraz firma VEAG (także z Niemiec) wygrały przetarg na dostawę mocy szczytowych, ogłoszony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jeśli negocjacje się powiodą, w 2003 roku w pobliżu Warszawy powstanie nowa elektrownia o mocy 134 MW.

Jeżeli PSE dojdą do porozumienia z inwestorami i podpiszą z RWE i Stoen kontrakt na odbiór energii, na początku 2002 r. polsko-niemiecka spółka rozpocznie budowę bloku energetycznego. Elektrownia ruszy rok później. Będzie produkować energię z oleju opałowego, z możliwością wykorzystania paliwa gazowego.

— Obecnie ceny gazu są tak wysokie, że elektrownia musiałaby pracować 6-7 tys. godz. rocznie, by jej eksploatacja była opłacalna. Tymczasem wykorzystanie elektrowni szczytowych w Polsce nie przekracza 2 tys. godz. — mówi Jerzy Miszczak z PSE, szef zespołu odpowiedzialnego za organizację przetargu.

Moce szczytowe mają zaspokajać zwiększone w niektórych porach dnia zapotrzebowanie na energię. Ich koszt jest dość wysoki.

I tanio, i drogo

Stoen nie chce na razie ujawnić, ile wyniosą koszty przedsięwzięcia. Budowa elektrowni olejowej lub gazowej jest relatywnie tania. Koszt 1 MW mieści się zwykle w granicach 300-800 tys. USD (1,2-3,2 mln zł). Dla porównania, wybudowanie elektrowni węglowej pochłania od 600 tys. do 1,4 mln USD (2,4-5,6 mln zł) za 1 MW. Podwarszawska inwestycja będzie więc kosztowała 160-430 mln zł.

Niemcy zdominują spółkę

Spółka RWE i Stoen zostanie zawiązana najpóźniej pod koniec czerwca. Większościowy udział obejmą w niej Niemcy. List intencyjny przewiduje możliwość powiększenia pakietu objętego przez Stoen, jednak dominujący udział pozostanie w rękach RWE.

Drugie przedsiębiorstwo wyłonione w przetargu, niemiecka firma VEAG, nie będzie budować elektrowni w Polsce. Jeżeli rozmowy z PSE zakończą się sukcesem, VEAG podpisze z PSE kontrakt, na mocy którego do Krajowego Systemu Energetycznego zostanie podłączona niemiecka elektrownia. Do naszej dyspozycji będzie oddana turbina wodna o mocy 175 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / RWE i Stoen połączą moce