Rynek czeka na dane o inflacji

Konrad Soszyński
opublikowano: 16-10-2000, 00:00

Rynek czeka na dane o inflacji

Wbrew oczekiwaniom, środowa informacja o chęci odkupienia przez polski rząd obligacji BradyŐego zaszkodziła złotemu. Wprawdzie podniosła ona wiarygodność kredytową Polski w oczach zagranicznych inwestorów, lecz jednocześnie stanowiła informację dla rynku walutowego, że skończyła się już wymiana na złote walut, którymi France Telecom płacił za akcje Telekomunikacji Polskiej.

KOLEJNE dni przynosiły coraz gorsze wiadomości; na obawy o możliwość uchwalenia i zrealizowania w 2001 roku restrykcyjnego budżetu nałożyła się niepokojąca sytuacja na Bliskim Wschodzie i jej wpływ na rynek ropy naftowej. Wraz z zaostrzaniem się konfliktu między Izraelem i Palestyńczykami szły w górę ceny ropy naftowej, a inwestorzy masowo uciekali od wszelkich ryzykownych aktywów — od akcji i obligacji przedsiębiorstw po papiery dłużne i waluty krajów rozwijających się.

MIĘDZY wtorkiem i piątkiem kurs złotego do dolara spadł o około 15 groszy. W tym samym czasie rentowność najbardziej płynnych obligacji 5-letnich wzrosła o 70-80 punktów bazowych, zaś 2-letnich o 20-30 punktów bazowych.

OPTYMIZMEM napawa fakt, że mimo splotu wielu niekorzystnych zdarzeń nieznacznie tylko (z 77 do 80 punktów bazowych) wzrosła marża rentowności polskich 10-letnich euroobligacji skarbowych denominowanych w euro w stosunku do ich niemieckich odpowiedników.

WOBEC tych wydarzeń, oczekiwane w poniedziałek ogłoszenie danych o wzroście wskaźnika cen, towarów i usług konsumpcyjnych może mieć mniejszy wpływ na wycenę złotego i obligacji niż zaostrzenie się konfliktu między Izraelem i krajami arabskimi. Neutralny dla rynków finansowych będzie wskaźnik inflacji rocznej w okolicach 10,4 proc. Natomiast spodziewam się znacznie gwałtowniejszych reakcji na wszelkie spływające ze sceny politycznej informacje dotyczące przyszłorocznego budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek czeka na dane o inflacji