Rynek czeka na Fed

Krzysztof Wołowicz, Michał Fronc
opublikowano: 27-04-2011, 09:34

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku ws. stóp procentowych. Najprawdopodobniej FOMC utrzyma stopy procentowe bez zmian. Z tego względu uwaga inwestorów w większym stopniu skupiona będzie na komentarzu do decyzji. Decyzja ws. stóp zaplanowana jest na godzinę 18:30., z kolei konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC będzie miała miejsce o 20:15.

Prawdopodobnie Fed nie zasygnalizuje konieczności zacieśniania polityki pieniężnej, potwierdzając jednocześnie kontynuację zgodnie z planem drugiej odsłony programu ilościowego łagodzenia. Biorąc pod uwagę obecny stan amerykańskiej gospodarki, a w szczególności wciąż zbyt słabe tempo ożywienia na tamtejszym rynku pracy, trudno oczekiwać, aby Rezerwa Federalna definitywnie zakończyła programy stymulacyjne. Z tego też względu dzisiejsze wystąpienie prezesa Fed może stanowić impuls do dalszego osłabienia dolara w relacji do euro. Brak sygnałów sugerujących zacieśnianie polityki pieniężnej spowoduje, że dolar podobnie jak jen pozostanie walutą wykorzystywaną w transakcjach typu carry-trade.

W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej notowania eurodolara wzrosły powyżej poziomu 1,4700, zachowując potencjał do dalszej zwyżki.

Dziś na rynek napłynęła informacja o obniżce przez agencję S&P perspektywy ratingu Japonii do negatywnej ze stabilnej. Agencja uzasadnia swoją decyzję m.in. rosnącymi wydatkami rządowymi w związku z odbudową kraju po trzęsieniu ziemi. Tego typu decyzje nie powinny jednak wywierać istotniejszego wpływu na wartość jena, gdyż ze względu na zaangażowanie w dług tego kraju przede wszystkim krajowych podmiotów nie następuje odpływ kapitału zagranicznego z rynku.

Z zaplanowanych na dziś publikacji makroekonomicznych o godzinie 11:00 poznamy dane na temat zamówień w przemyśle w strefie euro. O 14:30 będzie miał miejsce odczyt dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku z USA.

Dziś pewien wpływ na krajowy rynek walutowy mogą mieć publikacje GUS. Już o godzinie 10. poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w marcu. Rynek spodziewa się słabszych danych o sprzedaży i utrzymania bezrobocia na wysokim poziomie. Uważamy, że istnieje ryzyko gorszego od oczekiwań odczytu po stronie sprzedaży detalicznej. Ponieważ dzisiejsze publikacje są ostatnimi danymi ze sfery realnej przed majowym posiedzeniem RPP, mogą istotnie wpłynąć na oczekiwania odnośnie do decyzji Rady. Gorsze dane makro powinny nieco zmniejszyć prawdopodobieństwo wzrostu stóp procentowych w maju. Tym samym ich wpływ na złotego będzie negatywny.

Dziś dużo zależy od sytuacji na eurodolarze. Ewentualny ruch EUR/USD w kierunku 1,48-1,50 będzie skutkował testowaniem poziomu 3,90 na EUR/PLN. Jednak kluczowe z punktu widzenia eurodolara wydarzenia (decyzja Fed i konferencja prasowa B. Bernanke) będą miały miejsce już po zamknięciu dzisiejszej sesji na rynku krajowym.

Kurs EUR/PLN rozpoczął dzisiejszą sesję na poziomie 3,9370. Oczekujemy, iż dziś złoty poruszał się będzie w przedziale 3,93-3,95 za euro.

Krzysztof Wołowicz, Michał Fronc
Departament analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wołowicz, Michał Fronc

Polecane