Rynek czeka na LTRO

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 28-02-2012, 09:46

Eurodolar podczas sesji w Stanach Zjednoczonych poruszał się wzdłuż krótkoterminowej linii trendu wzrostowego. Nad ranem kurs EUR/USD znajduje się przy poziomie 1,3440. Na fali oczekiwań na jutrzejsze wyniki LTRO wspólna waluta może zyskiwać. Kurs EUR/USD powinien dziś testować piątkowe maksimum na poziomie 1,3485.

Agencja ratingowa Standard and Poor obniżyła wczoraj długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Grecji z CC do SD (selektywnej niewypłacalności). Wpływ na tę decyzję miało uchwalenie przez grecki parlament ustawy umożliwiającej przeprowadzenie zamiany starych obligacji na nowe o niższej wartości i dłuższym terminie wykupu. S&P szczególnie zwróciła uwagę na specjalną klauzulę wymuszającą na wierzycielach przeprowadzenie operacji zamiany, jeżeli nie zgodzą się na nią dobrowolnie. Decyzja agencji nie miała wpływu na rynek, gdyż S&P wcześniej zapowiadała, że jeżeli w ustawie pojawi się wspomniana klauzula dojdzie do obniżenia ratingu. Co więcej agencja poinformowała, że po zakończeniu operacji wymiany obligacji rating Grecji zostanie podniesiony do poziomu CCC. Selektywna niewypłacalność po raz kolejny wzmogła kwestie uruchomienia CDS-ów na grecki dług. Jutro komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów (ISDA) zdecyduje czy w przypadku Grecji wystąpiło wydarzenie kredytowe, czyli czy powinny zostać uruchomione CDS-y. Natomiast wczoraj zgodnie z oczekiwaniami niemiecki parlament przegłosował drugi pakiet pomocowy dla Grecji. W tym tygodniu debata na ten temat odbędzie się również w Estonii, Finlandii oraz Holandii. Dziś uwagę inwestorów przykują dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy wstępny odczyt dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w styczniu.

Rynek oczekuje spadku dynamiki, która głównie może być związana z odreagowaniem silnego wzrostu w grudniu oraz spadkiem zamówień na samoloty Boeinga (z 287 w grudniu do 150 w styczniu), które stanowią znaczną część całej wartości zamówień w przemyśle. O godzinie 16:00 poznamy indeks zaufania konsumentów- Conference Board. Prawdopodobny jest wzrost wartości indeksu (konsensus rynkowy zakłada wzrost z 61,1 do 63 pkt.) związany z utrzymującą się relatywnie dobrą sytuacją na amerykańskim rynku pracy i nieruchomości. Czynnikiem ograniczającym wzrost optymizmu konsumentów są natomiast rosnące ceny ropy. Przed południem Komisja Europejski opublikuje indeksy koniunktury gospodarczej w strefie euro w lutym. Spodziewamy się lekkiego wzrostu wartości indeksów, które zazwyczaj poruszają się w ślad za wcześniejszymi odczytami indeksów nastrojów takich jak np. Ifo.

Nad ranem kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,1650, a USD/PLN na poziomie 3,09. Złoty cały czas nie ma wystarczającej siły by wyjść z konsolidacji w stosunku do euro oraz trwale zejść poniżej 200- sesyjnej średniej kroczącej oraz 50 procentowego zniesienia Fibonacciego (trendu wzrostowego zapoczątkowanego w maju ubiegłego roku) w stosunku do dolara. Złoty do czasu ogłoszenia wyników operacji płynnościowej Europejskiego Banku Centralnego powinien konsolidować się w okolicach obecnych poziomów. Jeżeli popyt na środki z ECB ponownie okaże się wysoki będzie to z jednej strony świadczyło o utrzymującej się słabej kondycji europejskiego sektora bankowego, jednak z drugiej strony większa ilość środków do dyspozycji banków będzie stanowiła wsparcie dla aktywów uważanych za bardziej ryzykowne, gdyż część z tych środków powinna napłynąć również na mniej bezpieczne rynki (na czym znów skorzysta polska waluta).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane