Rynek docenił fundamenty

Przemek Barankiewicz
22-01-2007, 00:00

Specjaliści znów cenią fundamenty i perspektywy rozwoju. Dlatego w pierwszej trójce naszego rankingu znalazły się TVN, PKM Duda i Kęty.

W czołówce brakuje firm deweloperskich, biopaliwowych i magii nazwisk

Specjaliści znów cenią fundamenty i perspektywy rozwoju. Dlatego w pierwszej trójce naszego rankingu znalazły się TVN, PKM Duda i Kęty.

Już po raz ósmy ankietowani przez „Puls Biznesu” i Pentor analitycy, doradcy inwestycyjni i maklerzy wybrali giełdową spółkę roku. Specjaliści tym razem nie ulegli modom, jakie dominowały w 2006 r. W czołówce naszego zestawienia nie widać szaleństwa związanego z deweloperskim boomem, biopaliwami i magią nazwisk. W czołówce brak też debiutantów, którymi rynek zachwycał się w ostatnich latach. Fachowcy postawili na spółki o solidnych fundamentach i wysokiej dynamice, które także w okresie pogorszenia koniunktury powinny funkcjonować sprawnie i rentownie. Zresztą pogorszenie nastrojów nam nie grozi. Aż 70 proc. ankietowanych oczekuje utrzymania dobrej koniunktury na warszawskiej giełdzie w tym roku. Na szczęście, w dotychczasowych rankingach nie potwierdziła się giełdowa prawda, że większość ma rzadko rację.

Skoro specjaliści cenią sobie fundamenty i perspektywy wzrostu, wybór spółki roku nie zaskakuje. Zwyciężył TVN, który już w 2005 r. zajął trzecie miejsce. Nie mogło być inaczej, skoro telewizję uznano za numer jeden pod względem osiągniętego sukcesu w 2006 r., jakości oferowanych usług (wspólnie z Cersanitem) oraz — chyba w najważniejszej kategorii — perspektyw rozwoju. TVN o włos pokonał Dudę. Koncern mięsny, podobnie jak trzecie w zestawieniu Kęty, potrafił się podnieść po bardzo słabych notach w 2005 r. Szybkość wychodzenia z kryzysu, przynajmniej w odbiorze fachowców, znamionuje spółki, które potrafią być rentowne w długim horyzoncie czasowym. Ekspansywna spółka Duda, trzecia w kompetencjach zarządu i jakości produktów, ma na to szanse. Jeszcze wyżej oceniono władze Grupy Kęty, zwycięzcy w kategorii relacji inwestorskich.

Badanie „Pulsu Biznesu” pokazuje, że sukces trzeba pielęgnować. Łaska specjalistów giełdowych na pstrym koniu jeździ. Przez osiem lat tylko kilku spółkom udało się zachować miejsce w czołowej trzydziestce. Należą do nich niedawni debiutanci (TVN i Bioton) oraz konserwatywny BZ WBK i Orlen. Ten rok dwóm ostatnim spółkom przyniesie zmiany prezesów. Zobaczymy, jak wpłyną one na ich ocenę. Pewne wydaje się natomiast, że załamanie kursu przyniosłaby zmiana u sterów Getinu. Tak przynajmniej sądzą zauroczeni Leszkiem Czarneckim ankietowani.

Badanie jest też cenną wskazówką dla szukających dobrych inwestycji na GPW. Ubiegły rok pokazał, że najchętniej polecane przez specjalistów papiery przyniosły zdecydowanie wyższe stopy zwrotu niż rynek. Ciekawe wnioski płyną też z różnic między ocenami analityków, maklerów i doradców, dlatego zajmujemy się nimi w osobnych analizach.

Piotr Walter, prezes TVN o...

...strategii i wynikach na 2007 r.

Strategia na ten rok, która pewnie przeciągnie się na przyszły, zakłada szlifowanie programu, poprawę oferty reklamowej  i dalsze zwiększanie oglądalności. Przychody TVN nadal mają rosnąć szybciej niż rynek.

...politycznym zamieszaniu wokół TVN

Nie jesteśmy pupilem polityków, ale ich wypowiedzi wpływają na nas jedynie w kategoriach emocjonalnych i nie przekładają się na naszą sytuację biznesową. Gdy polityk atakuje TVN, nie czuję się z tym dobrze, ale uważam za swój obowiązek to pokazać. Nie idziemy na wojnę, tylko robimy swoje.

...efektach wejścia Axel Springera do Polsatu

Od wielu lat konsekwentnie budujemy naszą ramówkę i optymalizujemy ofertę programową, by widzowie, o których sympatię zabiegamy, byli zadowoleni. Polsat ma za sobą wiele trudnych momentów, a Springer nie jest partnerem z doświadczeniem telewizyjnym. Myślę, że współpraca tych firm nie będzie łatwa.

Wypowiedzi dla „PB” z 15 stycznia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Rynek , TVN , Dudy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek docenił fundamenty