Rynek IT pełznie w górę

opublikowano: 20-06-2018, 22:00

Polska branża informatyczna z trudem osiągnęła w ubiegłym roku niewielki wzrost.

Według opublikowanego właśnie rankingu „Computerworld Top200”, przychody polskiego sektora IT wzrosły w minionym roku 1,7 proc. Wzrost jest jednak iluzoryczny, gdyż ubiegłoroczna inflacja wyniosła 2 proc. W ujęciu realnym rynek więc ponownie się skurczył. Telekomunikacja w 2017 r. odnotowała jeszcze słabszy wzrost — o 0,7 proc. W marcu sygnalizowaliśmy, że po spadkowym 2016 r., w którym, rynek skurczył się o 5 proc., do 59,7 mld zł w 2017 r. mógł również nastąpić spadek sprzedaży.

„Gdyby powiedzieć, że po spadkowym 2016 r. w 2017 r. nastąpiło ożywienie, byłaby to gruba przesada” — czytamy w najnowszym zestawieniu „Top200”.

Wzrost przychodów branży IT wypada jeszcze bardziej blado w zestawieniu z dynamiką PKB, która w ubiegłym roku poszybowała do poziomu 4,6 proc.

„To oznacza, że polskie IT rosło trzy razy wolniej niż cała gospodarka — w dobrych latach było na odwrót. Nie udało się powtórzyć wyniku sprzed spadku o 5,2 proc. w 2016 r.: do 63 mld zł przychodów z 2015 r. zabrakło 2,3 mld zł” — czytamy.

Zasada Pareto

Raport zwraca uwagę, że o wynikach polskiego sektora IT decyduje w znacznej mierze grupa kilkudziesięciu największych firm. Pierwsza pięćdziesiątka z zestawienia „Największe firmy informatyczne działające w Polsce” ma z IT przychody przekraczające 45 mld zł. Cała reszta, ponad 330 firm, generuje 15,5 mld zł przychodu. „Innymi słowy: trzy czwarte całych przychodów branży IT w naszym rankingu tworzy tylko 50 firm. I to właśnie ich sytuacja w dużej mierze zadecydowała o słabym wzroście rynku. Przychody pierwszej pięćdziesiątki (którą zamykają firmy mające ok. 300 mln zł obrotu) spadły o 0,4 proc. Jedynie Action, największa firma zestawienia sprzed dwóch lat, stracił w ciągu roku 1,2 mld przychodu!” — czytamy w „Top200”.

W rankingu największych firm sektora IT spośród 387 przedsiębiorstw aż 257 powiększyło przychody, a 111 odnotowało ich spadek (19 pozostałych występuje w zestawieniu po raz pierwszy bądź nie odnotowało zmiany przychodów). Firm rosnących jest więc ponad dwa razy więcej niż tych o malejących przychodach. Jednak w pierwszej pięćdziesiątce sytuacja jest zgoła odmienna: rosnących jest więcej zaledwie o połowę: 29 firm rośnie, 20 spada, jedna, powstałe na początku 2017 r. DXC Technology debiutuje w rankingu. Firmy o mniejszych przychodach, w dalszej części rankingu, radziły sobie relatywnie lepiej, ale nie były w stanie nadrobić tego, co straciły największe.

Duzi kupują mniej

Sektory, które kupują najwięcej usług i sprzętu informatycznego to: bankowość, administracja publiczna, handel, przemysł wraz z budownictwem oraz finanse i ubezpieczenia. Wyraźny wzrost nakładów widoczny był jedynie w handlu. Ale dwie branże wydające najwięcej znacznie ograniczyły swoje wydatki informatyczne: bankowość o 14,5 proc., a sektor publiczny — o 10,7 proc. W administracji był to kolejny rok spadków (w 2016 r. spadła o 25,6 proc.), więc można mówić o pogłębieniu trendu.

Przetasowania w rankingach

W zestawieniu największych dystrybutorów IT w 2017 r. pierwszą pozycję utrzymało AB, a drugą — ABC Data. Na trzecie miejsce awansował Komputronik z czwartego, a na czwarte z piątego Also Polska. Na piąta pozycję z szóstego wskoczyła Tech Data. Według szacunków „Computerworlda” dwie ostatnie firmy zwiększyły w ubiegłym roku sprzedaż odpowiednio o 32 proc. oraz 30 proc. — to najwyższa dynamika wzrostu wśród największych dystrybutorów, z których wielu wskazuje, że zażarta walka konkurencyjna wywiera ogromną presję na ceny. W rankingu firm o największym zysku liderem jest CD Projekt, a z nim Asseco Poland i Asseco Data Systems. Najwięcej na R&D wydały w ubiegłym roku Comarch, Asseco Poland i Transition Technologies. Największy wzrost zatrudnienia odnotowały Ericsson, któremu przybyło 1,63 tys. osób, spółka Capemini Polska, której przybyło 1,14 tys. pracowników i Fujitsu, które powiększyło się o 911 osób. Największy spadek w tym obszarze zanotowały Asseco Poland, 7bulls i Action.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane