Rynek IT to nie tylko nowości

MIB
opublikowano: 26-01-2012, 00:00

KOMENTARZ

SZYMON SMAL

regionalny dyrektor handlowy Still Polska

Nowoczesna flota wózków widłowych i rozwiązania optymalizujące pracę magazynu to jedne z najważniejszych czynników decydujących o efektywności logistyki w przedsiębiorstwie. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej firm w Polsce dostrzega korzyści wynikające z wdrożenia rozwiązań IT w magazynach. Jednak ta tendencja jest widoczna przede wszystkim wśród dużych przedsiębiorstw. Małe firmy wciąż ostrożnie podchodzą to tematu IT w magazynie. Dlaczego?

Pierwszym z powodów jest skala. Duże firmy dysponują zazwyczaj dużą flotą wózków widłowych, czyli korzyści z wdrożenia systemu informatycznego są w nich większe i szybciej dostrzegalne. Po drugie, sektor małych i średnich firm rzadziej sięga po rozwiązania informatyczne z powodu wysokich kosztów ich wdrożenia.

Należy jednak mieć świadomość, że nakłady na rozwiązania IT, które są dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa, z pewnością się zwrócą. Takie działania, jak automatyzacja procesów logistycznych, nowe metody automatycznej identyfikacji towarów czy wprowadzenie oprogramowania do zarządzania pracą floty wózków widłowych, przyczyniają się bowiem do oszczędności czasu pracy operatorów, redukcji błędów i mniejszego zużycia energii.

Na przykład kompletowanie towarów przy użyciu automatycznych wózków pionowych i metody sterowania głosowego pozwala zwiększyć wydajność w magazynie nawet o 25 proc. Poza tym, decydując się na wdrożenie w firmie nowej technologii, warto pamiętać nie tylko o oszczędnościach, jakie z czasem powstaną, ale także o większym bezpieczeństwie pracy i większym komforcie pracowników.

W Polsce największym zainteresowaniem branży i mediów cieszą się nowości, takie jak technologia RFID. Tendencja wśród odbiorców jest odmienna. Klienci najczęściej wybierają software, który pomaga zoptymalizować pracę magazynu bez konieczności dodatkowych inwestycji w infrastrukturę i sprzęt magazynowy, np. oprogramowanie do sterowania głosowego lub zarządzające flotą wózków widłowych.

Przyszłością rozwiązań IT dla logistyki jest umożliwienie zdalnej kontroli nad zachodzącymi w magazynie procesami, zwłaszcza przez wyszukiwarkę internetową. Kluczowe są również: dostosowanie technologii do potrzeb mniejszych firm, zapewnienie możliwości elastycznego dopasowania systemu do konkretnego przedsiębiorstwa, stała aktualizacja oprogramowania, a przede wszystkim dostęp do fachowej pomocy technicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu