Rynek oszalał

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 18-03-2021, 18:22

Rosnące rentowności i historyczne szczyty na indeksach? Tak! Jest to możliwe, choć nie we wszystkich przypadkach. Wczorajszy Fed jedynie na moment przekonał inwestorów, że nie powinni oni obawiać się inflacji, co skutkuje dzisiaj wzmożonymi ruchami na rynku. Co wobec tego się dzieje? Czy to zmiana podstaw działania rynków?

fot. Alex Kraus/Bloomberg

Niemiecki DAX osiągnął dzisiaj historyczne szczyty i znalazł się blisko poziomu 14800 punktów z którego jest rzut kamieniem do kolejnego kamienia milowego jakim jest poziom 15000 punktów. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku indeksu Dow Jones Industrial Average w USA, który skupia najważniejsze spółki w USA z przekroju wszystkich sektorów. Wobec silnie rosnących rentowności, które w USA sięgnęły dzisiaj ponad 1,75% można zastanawiać się skąd te wzrosty na indeksach? W przypadku niemieckiego DAXa warto wspomnieć, że duża część spółek w tym indeksie to spółki cykliczne. Dodatkowo obserwujemy gigantyczny wzrost akcji Volkswagena, który jest najdroższy od wielu lat po tym, jak spółka ogłosiła, że będzie gonić lidera rynku samochodów elektrycznych Teslę. Widać, że spółka widzi, gdzie znajduje się przyszłość. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę to, że kapitalizacja Tesli jest większa niż wszystkich największych spółek motoryzacyjnych na świecie razem wziętych. Z kolei w przypadku DJIA zyskują dzisiaj najwięcej banki – to efekt rosnących rentowności. Zyskują również spółki cykliczne, a najmocniej tracą takie spółki jak Apple oraz Microsoft. Spadek akcji technologicznych najlepiej widać na przykładzie Nasdaqa, który ponownie ma szansę na objęcie bessy. Wczoraj indeks zakończył dzień lepiej, gdyż inwestorzy uwierzyli Rezerwie Federalnej, że nie ma co przejmować się inflacją. Fed powtórzył, że będzie stosował obecną politykę przez długi czas, ale nie ma pretekstu do ich zmiany teraz. Jednocześnie jednak rynek zdał sobie dzisiaj sprawę z tego, że na ten moment nie ma co liczyć na więcej. Niemniej wciąż spekuluje się, że Fed mógłby zdecydować się na jakieś zmiany w programie QE w momencie, kiedy rentowności w USA przekroczyłyby poziom 2%. Wydaje się jednak, że część efektu odbijającej inflacji to jedynie czynniki przejściowe, a długoterminowy trend spadkowy w rentownościach w USA zostanie utrzymany.

Na Wall Street jedynym indeksem, który obecnie zyskuje jest DJIA, choć wzrost wynosi zaledwie 0,3%. Nasdaq traci aż 1,7%. W Europie większość indeksów zakończyła dzień na plusie. WIG20 odrabiał wczorajsze straty zyskując dzisiaj ponad 1%.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane