Rynek zastopował wzrost notowań ropy naftowej

Maciej Zbiejcik
07-06-2000, 00:00

Rynek zastopował wzrost notowań ropy naftowej

Obecny tydzień na rynku ropy rozpoczął się od wyraźnej korekty. Po silnych wzrostach, jakie obserwowaliśmy w ostatnim okresie, przyszedł czas na przecenę paliw na światowych rynkach.

WIĘKSZOŚĆ analityków uważa, że ceny ropy i jej produktów były sztucznie windowane. Ostatnie dane z USA pokazujące spadek zapasów ropy naftowej są normalnym zjawiskiem o tej porze roku i nie powinny mieć większego wpływu na kurs tego surowca.

OD DAWNA wiele krajów głośno apeluje do OPEC, aby ta organizacja zwiększyła produkcję ropy. Doskonała okazja do przeprowadzenia tej operacji nadarza się podczas czerwcowego posiedzenia OPEC w Wiedniu. Specjaliści nie ukrywają, że w obecnej sytuacji istnieje realna potrzeba, aby OPEC dostarczał więcej ropy. Odbudowa zapasów ropy na świecie jest znacznie mniejsza niż tego oczekiwał rynek.

ZACHODNI analitycy uważają, iż światowe rezerwy ropy powinny zostać w znaczący sposób odbudowane, jeśli nie chcemy doprowadzić w zimie do kryzysu paliwowego. Co więcej, niektórzy z nich spodziewają się spekulacyjnych wzrostów, jeśli tylko OPEC nie zdecyduje się na podniesienie limitów wydobywczych.

EKSPORTERZY ropy z OPEC, organizacji, która dostarcza ok. 40 proc. ropy na świecie, spotkają się 21 czerwca w Wiedniu, aby ocenić obecny poziom produkcji tego surowca i sytuację na światowym rynku paliwowym. Już teraz niektórzy potentaci paliwowi wykluczają podniesienie limitów, co wyklucza możliwość podjęcia decyzji o podwyższeniu produkcji ropy.

W SYTUACJI gdy ceny ropy rosną, trudno oczekiwać od krajów OPEC, aby decydowały się na gwałtowną interwencję na rynku paliw. Jak bardzo zależy potentatom w branży na utrzymaniu wysokich cen, przekonaliśmy się jeszcze w ubiegłym roku. Już wówczas ograniczone wydobycie ropy powodowało systematyczną redukcję zapasów paliw. Najbardziej odczuły to Stany Zjednoczone.

PODAŻ ROPY w tym roku może zostać zwiększona nie tylko za sprawą OPEC. Wczoraj Rosja zapowiedziała większe wydobycie tego surowca. W 2000 roku wydobędzie o 7 mln ton ropy naftowej więcej niż w roku ubiegłym. Łączne wydobycie ropy ma wynieść 310-312 mln ton.

DO 2015 ROKU Rosjanie zamierzają osiągnąć produkcję na poziomie 340 mln ton rocznie. Zwiększenie wydobycia będzie możliwe dzięki wprowadzeniu do eksploatacji nowych pól naftowych, ponownemu uruchomieniu nieczynnych szybów, a przede wszystkim - wykorzystaniu nowych technologii. Ponadto w ciągu najbliższych piętnastu lat ma się znacznie zwiększyć udział zachodniosyberyjskich pól naftowych w wydobyciu rosyjskiej ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rynek zastopował wzrost notowań ropy naftowej