Rynki wschodzące wykazują sygnały przegrzania

opublikowano: 24-01-2018, 18:26
aktualizacja: 24-01-2018, 18:39

Po dwóch latach hossy na rynkach wschodzących zaangażowanie inwestorów jest największe od 2015 r. Mimo pewnych sygnałów przegrzania koniunktury długoterminowe perspektywy pozostają dobre, donosi agencja Bloomberg.

Obligacje z krajów rozwijających się odpowiadają już za 11,8 proc. aktywów globalnych funduszy obligacyjnych, a w przypadku akcji z tej grupy rynków jest to 13,4 proc. aktywów funduszy akcyjnych, oblicza Institute of International Finance. Z zanotowanych w skali globu od połowy listopada 110 mld USD napływów do funduszy jedna trzecia zasiliła właśnie te inwestujące na rynkach wschodzących. Tym samym zaangażowanie funduszy na rynkach z tej grupy sięgnęło najwyższego poziomu od kwietnia 2015 r. Pobicie przez napływy kapitału wyników z tamtego okresu może nie być łatwe, bo właśnie wówczas na globalnych rynkach rozpoczynała się korekta, która osiągnęła dno dopiero na początku 2016 r.

To niejedyny wskaźnik, który ostrzega przed przegrzaniem koniunktury. Od dna sprzed dwóch lat indeks wschodzących rynków akcji MSCI Emerging Markets zyskał 82 proc., przy 52-procentowym umocnieniu analogicznego wskaźnika rynków dojrzałych. Hossa nie ominęła rynku papierów dłużnych i walutowego - nabywcy obligacji z krajów rozwijających się mogą obecnie liczyć na premię za ryzyko bliską dziesięcioletniemu minimum, a obliczany przez MSCI wskaźnik notowań tamtejszych walut sięgnął 6-letniego szczytu.

W czasie dwóch lat hossy na wschodzących rynkach akcji zmienność notowań spadła o 64 proc., a kapitalizacja wzrosła o 59 proc., do najwyższego poziomu w historii. Tymczasem wzrost wartości spółek to efekt 30-procentowego wzrostu wycen, przy jakich są notowane, ale także podwyższenia prognoz wyników o średnio 38 proc. Pierwszy raz od 2011 r. wyniki emitentów spełniają oczekiwania rynkowe, a według specjalistów to powinno dalej wspierać napływy kapitału na rynki wschodzące.

„Zachęceni solidnymi fundamentami rynków wschodzących inwestorzy powinni przenosić kapitały z rynków dojrzałych właśnie na wschodzące” – komentuje Edward Evans, zarządzający towarzystwa Ashmore Group.

fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane