Rysunek van Gogha sprzedany za rekordową kwotę

PAP , DI
opublikowano: 04-03-2021, 12:37

Piękny portret młodej dziewczyny świadczy o tym, że holenderski malarz był również wybitnym rysownikiem.

Nowojorski dom aukcyjny Christie’s sprzedał rysunek zatytułowany „La Mousme” za 10,4 mln USD. To rekordowa kwota za rysunek autorstwa Vincenta van Gogha.

— Rysunek jest technicznie innowacyjny, z niesamowicie różnorodnym zakresem pociągnięć, linii i kropek — powiedziała Giovanna Bertazzoni, wiceprzewodnicząca kolekcji XX i XXI w. w Christie’s.

— „La Mousme” to najważniejszy moment rysowniczej twórczości van Gogha. Ten piękny portret świadczy o tym, jak wybitnym był rysownikiem, oraz o jego ambicjach w rysowaniu i robieniu portretów — podkreślił Gideon Querido van Frank z Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

Dzieło powstało latem 1888 r. w Arles we Francji. Jego nazwa nawiązuje do bestsellera Pierre’a Lotiego „Madame Chrysantheme”, historii francuskiego oficera marynarki wojennej, który poślubił Japonkę.

Dotychczas jedynie dwa rysunki van Gogha zostały sprzedane za cenę zbliżoną do poniedziałkowej transakcji. „Kwitnący ogród” (1888) został sprzedany w 1990 r., również za pośrednictwem Christie’s, za 8 mln USD, natomiast „Drzewa oliwne z Alpilles w tle” (1889) dziewięć lat później za 8,5 mln USD w Sotheby’s. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane