Czytasz dzięki

Rytro marzy o centrum w formule PPP

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 15-06-2015, 00:00

Są już: koncepcja, projekt i grunty. Potrzebny jest inwestor. Jeśli wszystko się powiedzie, powstanie wzorzec dla małych gmin.

Rytro, licząca kilka tysięcy mieszkańców wieś w powiecie nowosądeckim, od kilku lat marzy o budowie centrum z prawdziwego zdarzenia. To tu w czterech budynkach miałyby się znaleźć: urząd gminy (obecny barak pamięta czasy Peerelu), centrum kultury z biblioteką, przychodnia z apteką oraz lokale handlowo-usługowe. Budżet samorządu (13 mln zł rocznie) nie jest z gumy i nie udźwignie znacznego jednorazowego wydatku. Dlatego w głowach włodarzy Rytra pojawiła się koncepcja wykorzystania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

— Wydaje nam się, że jest to ciekawa formuła, dzięki której możemy zrealizować inwestycję. Nie mamy analiz, które w przypadku partnerstwa publiczno-prywatnego są kosztowne. Dlatego zgłosiliśmy się do czwartej edycji konkursu 3P — informuje Władysław Wnętrzak, wójt Rytra.

Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Nagrodą jest bezpłatne wsparcie doradcze. Wyniki zostaną ogłoszone 26 czerwca.

— Część przygotowań już wykonaliśmy. Ogłosiliśmy konkurs na koncepcję architektoniczną. Wygrała go pracownia Archi 5, która przygotowała także projektbudowlany. Dysponujemy też prawem własności gruntów i ważnym pozwoleniem na budowę. Wreszcie: mamy przyzwolenie społeczne na realizację tej inwestycji — mówi Władysław Wnętrzak. Wójt liczy, że część obiektów będzie przynosiła dochód, co powinno być dodatkowym wabikiem dla inwestora.

— Ciągle dostaję prośby od przedsiębiorców o wynajem powierzchni. Obiekt, który chcemy wybudować, spełni ich oczekiwania — zapowiada Władysław Wnętrzak. Samorządowiec wierzy też, że uda się zdobyć pieniądze z UE i podkreśla, że liczy się każdy grosz. Zakłada też, że „przy tym głodzie prac” realizacja inwestycji pochłonie 15-18 mln zł. Małgorzata Okularczyk, członek zarządu firmy Collect Consulting, uważa, że przy dobrym „montażu finansowym” Rytro może być wzorem dla małych gmin.

— Jeśli samorządowi uda się połączyć wpływy z części komercyjnej z racjonalną opłatą za dostępność, nie powinno być problemu z realizacją inwestycji — ocenia Małgorzata Okularczyk. Zaznacza, że część ryzyka powinna jednak wziąć na siebie gmina, np. zapewniając stabilnego najemcę dla części medycznej.

— Uważam, że będzie to przedsięwzięcie dla mniejszych polskich firm — mówi Małgorzata Okularczyk. © Ⓟ

Jeśli samorządowi uda się połączyć wpływy z części komercyjnej z racjonalną opłatą za dostępność, nie powinno być problemu z realizacją inwestycji. Małgorzata Okularczyk, członek zarządu firmy Collect Consulting

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane