Rytro marzy o centrum w formule PPP

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 15-06-2015, 00:00

Są już: koncepcja, projekt i grunty. Potrzebny jest inwestor. Jeśli wszystko się powiedzie, powstanie wzorzec dla małych gmin.

Rytro, licząca kilka tysięcy mieszkańców wieś w powiecie nowosądeckim, od kilku lat marzy o budowie centrum z prawdziwego zdarzenia. To tu w czterech budynkach miałyby się znaleźć: urząd gminy (obecny barak pamięta czasy Peerelu), centrum kultury z biblioteką, przychodnia z apteką oraz lokale handlowo-usługowe. Budżet samorządu (13 mln zł rocznie) nie jest z gumy i nie udźwignie znacznego jednorazowego wydatku. Dlatego w głowach włodarzy Rytra pojawiła się koncepcja wykorzystania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

— Wydaje nam się, że jest to ciekawa formuła, dzięki której możemy zrealizować inwestycję. Nie mamy analiz, które w przypadku partnerstwa publiczno-prywatnego są kosztowne. Dlatego zgłosiliśmy się do czwartej edycji konkursu 3P — informuje Władysław Wnętrzak, wójt Rytra.

Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Nagrodą jest bezpłatne wsparcie doradcze. Wyniki zostaną ogłoszone 26 czerwca.

— Część przygotowań już wykonaliśmy. Ogłosiliśmy konkurs na koncepcję architektoniczną. Wygrała go pracownia Archi 5, która przygotowała także projektbudowlany. Dysponujemy też prawem własności gruntów i ważnym pozwoleniem na budowę. Wreszcie: mamy przyzwolenie społeczne na realizację tej inwestycji — mówi Władysław Wnętrzak. Wójt liczy, że część obiektów będzie przynosiła dochód, co powinno być dodatkowym wabikiem dla inwestora.

— Ciągle dostaję prośby od przedsiębiorców o wynajem powierzchni. Obiekt, który chcemy wybudować, spełni ich oczekiwania — zapowiada Władysław Wnętrzak. Samorządowiec wierzy też, że uda się zdobyć pieniądze z UE i podkreśla, że liczy się każdy grosz. Zakłada też, że „przy tym głodzie prac” realizacja inwestycji pochłonie 15-18 mln zł. Małgorzata Okularczyk, członek zarządu firmy Collect Consulting, uważa, że przy dobrym „montażu finansowym” Rytro może być wzorem dla małych gmin.

— Jeśli samorządowi uda się połączyć wpływy z części komercyjnej z racjonalną opłatą za dostępność, nie powinno być problemu z realizacją inwestycji — ocenia Małgorzata Okularczyk. Zaznacza, że część ryzyka powinna jednak wziąć na siebie gmina, np. zapewniając stabilnego najemcę dla części medycznej.

— Uważam, że będzie to przedsięwzięcie dla mniejszych polskich firm — mówi Małgorzata Okularczyk. © Ⓟ

Jeśli samorządowi uda się połączyć wpływy z części komercyjnej z racjonalną opłatą za dostępność, nie powinno być problemu z realizacją inwestycji. Małgorzata Okularczyk, członek zarządu firmy Collect Consulting

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu