Ryzyko wpisane w innowacje

opublikowano: 12-05-2019, 22:00

Firmy, które prowadzą projekty badawcze, powinny skrupulatnie planować harmonogram prac i cele, które chcą osiągnąć.

Innowatorzy stale poszukują nowatorskich rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów. Tworzone przez nich nietuzinkowe produkty, usługi i procesy są wynikiem prowadzonych wcześniej projektów B+R.

— Jak skutecznie nimi zarządzać? Przede wszystkim trzeba je odpowiednio zaplanować. Przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, co chce osiągnąć w wyniku realizacji przedsięwzięcia, jaki jest jego zakres, a także ilu pracowników warto w to zaangażować. Ważne są również zasoby finansowe i techniczne niezbędne do przeprowadzenia zaplanowanych prac — wylicza Mateusz Markowski, starszy konsultant w Crido.

Ważny jest również harmonogram projektu, który określa, kiedy przedsiębiorca zrealizuje konkretne zadania. Marta Kolimaga, menedżer w Crido, podkreśla, że nad prawidłowym przebiegiem prac powinna czuwać kadra zarządzająca.

— Odpowiada ona za osiągnięcie założonych celów, kontrolę wydatków, harmonogram inwestycji, a także za kwestie administracyjne i prawne — wyjaśnia Marta Kolimaga.

Przedsiębiorcy, którzy stawiają na innowacje, doskonale wiedzą, że są one obarczone wysokim stopniem ryzyka i wymagają dużych nakładów finansowych. Dlatego — jak podkreśla menedżer z Crido — warto skrupulatnie prognozować koszty i przygotować budżet projektu już na etapie jego planowania. Natomiast podczas realizacji przedsięwzięcia niezbędny jest bieżący monitoring ponoszonych wydatków. Umożliwi on wprowadzenie zmian w stosunku do pierwotnych założeń.

— Błędne oszacowanie wydatków lub przygotowanie budżetu w sposób nieproporcjonalny do planowanych prac może doprowadzić do porażki projektu — zaznacza Marta Kolimaga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy