Rząd Argentyny może otrzymać międzynarodową pomoc

opublikowano: 02-08-2001, 19:14

BUENOS AIRES (Reuters) - W piątek do Argentyny przybędzie podsekretarz stanu w Departamencie Skarbu USA John Taylor. Na rynku coraz częściej mówi się o tym, że Międzynarodowy Funduszu Walutowy (MFW) może udzielić temu krajowi wcześniejszej pomocy finansowej.

Oznacza to, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom światowej wspólnoty finansowej Argentyna nie pozostanie bez pomocy.

W środę podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Argentyny Fernando De la Ruą prezydent USA George W. Bush powiedział, że wypłata pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego może zostać przyspieszona o kilka tygodni.

"Bush powiedział:'Wierzę, że jest możliwe, aby fundusze zapisane na wrzesień zostały wypłacone już w sierpniu'" - powiedział minister spraw zagranicznych Argentyny Adalberto Rodriguez Giavarini.

W lipcu Taylor zapowiadał, że wypłata pożyczki z funduszy MFW, której całkowita wartość wynosi 2,5 miliarda dolarów może zostać przyspieszona.

Dodatkowo minister gospodarki Domingo Cavallo rozmawia o współpracy finasowej z krajami Europy. Pod koniec sierpnia rada Banku Światowego ma dyskutować na temat udzielenia Argentynie 400 milionów dolarów pożyczki.

Od pewnego czasu rząd Argentyny prowadzi działania, które mają wyprowadzić gospodarkę z trwającej już trzy lata recesji i próbuje przekonać społeczność finansową świata, że spłaci ogromne sięgające 128 miliardów dolarów zadłużenie.

W poniedziałek parlament przyjął plan redukcji zadłużenia budżetu centralnego, który zakłada, że całość wydatków rządowych będzie pokrywana ze środków uzyskanych z podatków. Oznacza to między innymi redukcję płac pracowników sfery budżetowej i świadczeń socjalnych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd Argentyny może otrzymać międzynarodową pomoc