Rząd jest bliski akceptacji Tetry

Mariusz Zielke
06-07-2004, 00:00

Już 13 lipca rząd może zaakceptować realizację wartych 3 mld zł projektów offsetowych Tetra i C2. Mają je prowadzić Prokom i Computerland.

Wczoraj informowaliśmy, że Tetra i C2 — jedne z największych projektów offsetowych towarzyszących zakupowi przez Polskę samolotów F-16 — są już dopinane i mogą ruszyć w czasie wakacji. Według nowych informacji, do których dotarliśmy, już w czwartek lub piątek oba projekty powinny zostać zaakceptowane przez resorty gospodarki i spraw wewnętrznych. 13 lipca rozpatrzy je rząd.

Dla służb

— Jeśli rząd zaakceptuje oferty, będzie można uznać Tetrę i C2 za rozpoczęte — mówi nasz informator zbliżony do negocjacji.

Tetra i C2 to systemy łączności służb mundurowych i zarządzania kryzysowego. Wcześniej oba uznano za zagrożone — ich rozpoczęcie przesuwano od roku. O konieczności wdrożenia takich projektów mówi się już od lat, ale zawsze brakowało pieniędzy. Skąd więc nagłe przyspieszenie?

— Tetra jest bardzo ważnym dla kraju systemem, szczególnie wobec zagrożeń terroryzmem. Inne kraje też to dostrzegają i decydują się na budowę tego typu systemów — mówi nasz informator.

Projekty są kosztowne, warte ponad 3 mld zł. O wygospodarowaniu takich środków w budżecie nie było mowy, stąd realizacja ich w ramach offsetu.

W dobrym towarzystwie

Tetrę ma zbudować konsorcjum Motoroli, Prokomu, Computerlandu (CL) i Tel-Energo. C2 opracują Prokom i CL. System Tetra Motoroli działa m.in. w Grecji, gdzie będzie wykorzystywany podczas olimpiady. Tetra budowana jest też obecnie w Wielkiej Brytanii i Holandii. Ostatnio decyzję o rozpoczęciu projektu podjęła Austria. W Szwecji i Finlandii podobne systemy łączności budowane są na bazie technologii Nokii.

Jeżeli rząd zaakceptuje w przyszły wtorek oferty na Tetrę i C2, umowa powinna zostać podpisana w ciągu kilku tygodni. Szczegółowe koszty i terminy realizacji projektów powinny zostać podane wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd jest bliski akceptacji Tetry