Czytasz dzięki

Rząd ma zgodę na likwidację górnictwa

Rząd i związki ustaliły, że polskie górnictwo węgla kamiennego przestanie istnieć w 2049 r. To oznacza, że wydzielenie aktywów węglowych z energetyki też może się udać.

W piątek wystrzeliły notowania energetycznych PGE, Tauronu i Enei, a także górniczej Bogdanki. To efekt niespodziewanej informacji o podpisaniu porozumienia między rządem i związkami zawodowymi górników w sprawie zamykania kopalń węgla kamiennego.

Subsydia i gwarancje

Najważniejszym i zarazem symbolicznym elementem porozumienia jest wskazanie 2049 r. jako daty, do której zamknięta zostanie ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce.

— Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczypospolitej Polskiej — tak mówił, cytowany przez PAP, Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

„Ale mamy też sprawiedliwą i uzgodnioną społecznie drogę” — tak odpowiadał mu na Twitterze Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, odpowiedzialny za restrukturyzację górnictwa i transformację energetyki.

Treść porozumienia musi być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej. Dokument zakłada, że do 2049 r. górnictwo ma być subsydiowane przez państwo, a górnicy dołowi mają mieć gwarancję pracy w kopalniach do emerytury. Porozumienie zakończyło trwający od poniedziałku podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Spółka podawała, że uczestniczyło w nim 215 osób.

Bogdanka skorzysta

Dlaczego porozumienie wprawiło giełdowych inwestorów w taką euforię? Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego DM BDM, wyjaśnia, że notowania kontrolowanych przez państwo firm energetycznych reagowały w ostatnich miesiącach głównie na publiczne zapowiedzi dotyczące restrukturyzacji sektora. W maju i czerwcu rosły, bo to wtedy z PGE popłynęły informacje na temat koncepcji wydzielenia aktywów węglowych do osobnej spółki. Wtedy też Ministerstwo Aktywów Państwowych podawało, że na plan patrzy pozytywnie.

— Potem, ostatniego dnia lipca, minister Jacek Sasin wycofał się z programu restrukturyzacji górnictwa. Rozczarowanie rynku było widoczne, notowania spadały. Wydawało się, że skończy się jak zawsze, czyli rząd wycofa się z pomysłów. Teraz, po długich dniach górniczych protestów, mamy nieoczekiwanie informacje o porozumieniu. Jest też plan zamknięcia dwóch kopalń już w przyszłym roku, co zdejmie część surowcaz rynku i zmniejszy nadpodaż. Te dobre wieści przekładają się na wyceny firm. Można oczekiwać, że skoro jest porozumienie w sprawie samego górnictwa, to będzie też niebawem plan w sprawie wydzielenia aktywów węglowych. To już miarodajnie, pozytywnie przełoży się na wyniki i wyceny firm — dodaje Krystian Brymora.

Krystian Brymora uważa, że największym beneficjentem porozumienia może być lubelska kopalnia Bogdanka, która dzięki zmniejszeniu podaży węgla ze Śląska będzie mogła zwiększyć sprzedaż.

— Warto jednak zauważyć, że brak jest wzmianek na temat kopalni Tauronu [firma ze Śląska — red.]. Czekamy więc na dalsze szczegóły — zaznacza analityk.

Czas na podział

Porozumienie w sprawie zamknięcia kopalń węgla jest niezbędnym elementem na drodze do ogłoszenia przez rząd celu neutralności klimatycznej w 2050 r. Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który takiej deklaracji jeszcze nie złożył. A opłaca się to zrobić, ponieważ znacząca część unijnych pieniędzy popłynie w najbliższej perspektywie tylko do tych państw, które cel neutralności chcą realizować. Plan zamknięcia kopalń nie oznacza końca rozmów ze stroną społeczną.

Teraz trzeba przekonać energetyków, że podział państwowych firm energetycznych na część „brudną”, czyli węglową, i „czystą”, czyli bezemisyjną, jest dobry. Prezes PGE, największej firmy energetycznej w kraju, lobbuje za tym od miesięcy. Przekonuje, że firma obciążona aktywami węglowymi nie zdobędzie łatwo finansowania dla inwestycji np. w źródła odnawialne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane