Rząd Niemiec podwyższył prognozę wzrostu

opublikowano: 27-04-2021, 11:52

Rząd Niemiec oczekuje obecnie 3,5 proc. wzrostu gospodarczego w 2021 roku, donosi Reuters.

Wcześniejsza prognoza mówiła o wzroście PKB o 3 proc. Rząd zdecydował się ją podwyższyć, bo spodziewa się zwiększonych wydatków gospodarstw domowych kiedy zniesione zostaną ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii, wyjaśnił minister gospodarki Peter Altmaier. Rząd Niemiec oczekuje, że w 2022 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 3,6 proc. Największa europejska gospodarka ma „najpóźniej” w przyszłym roku wrócić do poziomu sprzed pandemii.

Peter Altmaier, fot. Bloomberg
Peter Altmaier, fot. Bloomberg

Niespełna dwa tygodnie temu, kiedy minister gospodarki Altmaier zapowiadał podwyższenie rządowej prognozy wzrostu w 2021 roku, wiodące niemieckie instytuty ekonomiczne obniżyły ją wyraźnie. Jesienią oczekiwały, że wyniesie 4,7 proc. Obecnie spodziewają się 3,7 proc. Jako powód obniżki prognozy podały przedłużenie restrykcji w Niemczech z powodu utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń COVID-19. Instytuty DIW, Ifo, IfW, IWH i RWI spodziewają się w związku z tym spadku o 1,8 proc. PKB Niemiec w pierwszym kwartale 2021 roku. Obniżenie prognozy wzrostu w 2021 roku spowodowało, że podwyższyły prognozę dynamiki PKB w 2022 roku z 2,7 proc. do 3,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane