Rząd otworzy fiskusowi konta firm

opublikowano: 25-09-2017, 22:00

W razie obawy, że firma nie zapłaci podatku albo dokona wyłudzenia na ponad 10 tys. EUR, szef KAS zablokuje jej rachunek bankowy nawet na trzy miesiące

Dzisiaj Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych i zapewne go przyjmie. W jego najnowszej wersji skierowanej na posiedzenie rządu Ministerstwo Finansów (MF) skonkretyzowało warunek blokady rachunku bankowego firmy na okres do trzech miesięcy. To próg o równowartości 10 tys. EUR (42,7 tys. zł).

Jeżeli szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS, wiceminister finansów) nabierze podejrzeń, że przedsiębiorca nie zapłaci obecnego lub przyszłego zobowiązania podatkowego albo ma zamiar dopuścić się np. wyłudzenia VAT powyżej tej kwoty, zażąda od banku zablokowania firmowego konta, a bank będzie musiał to uczynić.

Kara za kontrahenta

Decyzje o blokadzie będą wydawane na podstawie kontroli prowadzonych poprzez STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej), za pośrednictwem którego konta bankowe i dokonywane na nich operacje śledzić będzie na bieżąco (całą dobę przez 7 dni w tygodniu) izba rozliczeniowa i specjalnie utworzona 40-osobowa komórka w MF. Izba dokona wstępnej analizy przepływów pieniężnych i opracuje tzw. wskaźniki ryzyka oszustw, które prześle do szefa KAS, a MF wytypuje podejrzane transakcje, mogące mieć związek z oszustwami i wyłudzeniami podatkowymi.

Na żądanie szefa KAS banki od razu zablokują podejrzane konto na 72 godziny, a blokadę będzie można przedłużyć nawet do trzech miesięcy, gdy w grę będzie wchodzić więcej niż 10 tys. EUR (w pierwotnej wersji projektu nie było progu kwotowego). Co szczególnie groźne, te działania mogą dotyczyć także uczciwej firmy, rzetelnie płacącej podatki. Wystarczy, że oszustem podatkowym okaże się jej kontrahent, od którego fiskus nie będzie w stanie ściągnąć podatków. Z zajętych kont fiskus będzie ściągał wszystkie rodzaje podatków wraz z odsetkami.

Zadanie dla sądu

Od decyzji szefa KAS o blokadzie rachunku przedsiębiorca będzie mógł się odwołać do… szefa KAS, a potem do sądu administracyjnego.W przypadku blokady na 72 godz. skarga do sądu nie pomoże, bo nie zostanie rozpatrzona w tak krótkim terminie. Natomiast w razie blokady rachunku na trzy miesiące sąd będzie musiał rozpatrzeć odwołanie w ciągu siedmiu dni (wniesienie odwołania nie wstrzyma blokady). Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, MF chce przyznać sobie zbyt wiele władzy, co może być groźne dla firm.

— W razie konieczności blokada konta do 72 godzin może być uzasadniona i z tym nie ma co polemizować. Urzędnicy nie mogą jednak blokować rachunków przedsiębiorców na trzy miesiące, w dodatku na podstawie własnego uznania. To może położyć wiele firm. Dlatego przedłużenie blokady powinno być dopuszczalne dopiero po uzyskaniu zgody sądu, a nie w drodze samodzielnej decyzji szefa KAS — mówi Cezary Kaźmierczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy