Rząd rzuca firmom kłody pod nogi

opublikowano: 29-05-2018, 22:00

Ostatnie zmiany w prawie oznaczają kolejne bariery w działalności przedsiębiorców z sektor MSP.

Małym i średnim firmom przyszłość jawi się w mniej pozytywnych barwach, niż jeszcze trzy miesiące wcześniej — wynika z najnowszego Skanera MŚP, badania przeprowadzanego co kwartał przez Instytut Keralla Research na próbie około 500 firm. Wskaźnik KERNA wyniósł 62,29 pkt. i spadł o 9,94 pkt. Może on przyjmować wartość od -100 do 100, a im jest niższy, tym spółki mają gorsze nastroje.

Koszty rosną

Największy wpływ na wysokość wspomnianego wskaźnika miały negatywne oceny kondycji krajowej gospodarki w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Obecnie aż 29 proc. reprezentantów mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest zdania, że miniony kwartał przyniósł pogorszenie sytuacji ekonomicznej Polski. Informują o tym przede wszystkim usługodawcy i firmy handlowe. Dodatkowo o ponad 10 pkt. proc. skurczyła się grupa przedsiębiorców zakładających poprawę kondycji ekonomicznej własnej firmy jeszcze w tym kwartale. Obecnie na lepszą koniunkturę w przedsiębiorstwie liczy 23,4 proc. badanych, a w ubiegłym kwartale było to ponad 34 proc. Ponadto aż 16,2 proc. przedsiębiorców jest niezadowolonych z sytuacji, w jakiej znalazł się biznes w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Izabella Młynarczyk, analityk Instytutu Keralla Research, tłumaczy, że przedsiębiorcom skrzydła podcinają w szczególności ostatnie zmiany w prawie.

— Badani informują o rosnących barierach w prowadzeniu działalności. Chodzi m.in. o jednolity plik kontrolny, którego obsługa generuje rzeczywiste koszty i jest czasochłonna, oraz wprowadzanie podzielonej płatności, czyli split paymentu, który to mechanizm docelowo całkowicie ograniczy małemu biznesowi dostęp do pieniędzy z VAT i może negatywnie wpłynąć na płynność finansową. Respondenci nie są zadowoleni także z wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę — tłumaczy Izabella Młynarczyk.

Inwestycje słabną

Problemem dla firm są również zmiany w zakresie ochrony danych osobowych, czyli RODO. Jego wdrożenie oznacza kolejne koszty i wzrost ryzyka prowadzonego biznesu. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów są wysokie. Przedsiębiorcy narzekają także na rosnące obciążenia fiskalne, brak pracowników i presję na wyższe płace.

— Czynniki te znacząco wpływają na mały biznes i przekładają się na wzrost niepokoju o przyszłość, spadek nastrojów oraz hamowanie wydatków na inwestycje — przyznaje Izabella Młynarczyk.

Badani przez Kerallę przedsiębiorcy rzeczywiście deklarują mniejszą skłonność do wydawania pieniędzy na rozwój niż jeszcze trzy miesiące wcześniej. Mierzący to indeks ZAIR spadł o 7,82 pkt. i wynosi obecnie 67,52 pkt. na minusie. Przy tym firmy zamierzają mniej inwestować niemal w każdą dziedzinę, na którą zamierzały przeznaczyć swoje pieniądze. Jednak w największym stopniu ograniczenie planowanych wydatków ma dotyczyć platform e-commerce, nieruchomości oraz oprogramowania. Natomiast jedyny obszar, w który badani nadal są skłonni inwestować z równie dużym zapałem, jak wcześniej, to pracownicy i zatrudnianie nowych osób.

Keralla prowadzi to badanie co kwartał od 2009 r. Jego uczestnikami są tylko mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

15,4 proc. Tylko tyle badanych firm MŚP uważa, że I kwartał tego roku był dla nich lepszy niż poprzedni.

20,8 proc. …a tylu przedsiębiorców trzy miesiące temu było zadowolonych z kondycji własnego biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu