Rząd zamierza dobić budownictwo mieszkaniowe

Roman Nowicki
opublikowano: 24-06-1999, 00:00

Roman Nowicki: rząd zamierza dobić budownictwo mieszkaniowe

BŁĘDNA KONCEPCJA: Projekty ustaw podatkowych budzą poważne obawy, że negatywna i antyrodzinna polityka mieszkaniowa będzie kontynuowana — ocenia Roman Nowicki. fot. Grzegorz Kawecki

Gwałtownie spadają obroty w handlu materiałami budowlanymi dla budownictwa mieszkaniowego, równie gwałtownie spada także tempo jego wzrostu. Jest to wynikiem braku właściwej polityki mieszkaniowej oraz braku zapowiadanego przez rządzącą koalicję Narodowego Programu Mieszkaniowego, który miał stworzyć wyraźne preferencje dla zwalczania polskiej bezdomności i zahamowania niszczenia istniejących zasobów mieszkaniowych. Zamiast tego szczytnego programu, w roku 1998 nakłady na sferę mieszkaniową spadły do poziomu 0,6 proc. PKB, a w roku 1999 — nawet do 0,4 proc. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w trudnym budżetowo roku 1992 przeznaczono na sferę mieszkaniową około 2 proc. PKB, a więc relatywnie pięć razy więcej niż obecnie.

POLSKA IZBA Przemysłowo-Handlowa Budownictwa z wielką nadzieją przyjęła Strategię Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego, opracowaną przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz zaakceptowaną w czerwcu 1998 r. przez KERM, pod przewodnictwem wicepremiera i ministra finansów. Nie wdając się w szczegóły — strategia zawierała wszystkie podstawowe dla budownictwa działania, które miały szanse raz na zawsze przerwać istniejący kryzys. Było to m.in. utrzymanie ulg inwestycyjnych i remontowych oraz obniżonych stawek podatku VAT, zwiększenie nakładów ze środków publicznych, uruchomienie kredytów na uzbrojenie terenów budowlanych oraz zwiększenie środków dla Towarzystw Budownictwa Społecznego i na budownictwo socjalne.

NIESTETY, zaledwie po kilku tygodniach ów program przestał istnieć, a w budżecie na rok 1999 zmniejszono nakłady na sferę mieszkaniową o kilkadziesiąt procent. Po analizie coraz gorszej sytuacji, panującej w dziedzinie tak ważnej dla społeczeństwa, PIPHB — największa organizacja samorządu budowlanego — sformułowała swoje stanowisko.

PRZEDE WSZYSTKIM — drastyczny spadek liczby oddawanych mieszkań (w I kwartale 1999 r. było to o ponad 26 proc. mniej niż w tym samym okresie 1998 r.) jest wynikiem braku polityki mieszkaniowej, braku dostatecznych instrumentów finansowych wspomagania budownictwa mieszkaniowego oraz gwałtownego spadku nakładów na te cele w ostatnich latach. PIPHB zwraca przy tym uwagę na fakt, że rozwój budownictwa mieszkaniowego stabilizuje trendy rozwojowe w gospodarce, przynosi duże wpływy do budżetu państwa z różnego typu podatków oraz umożliwia tworzenie tanich miejsc pracy.

ZAŁOŻENIA Ministerstwa Finansów do projektu budżetu na rok 2000 oraz skierowane przez Radę Ministrów do Sejmu projekty ustaw podatkowych budzą poważne obawy, że negatywna i antyrodzinna polityka mieszkaniowa będzie kontynuowana. Rząd zaplanował likwidację wszystkich ulg budowlanych, warunkowe przedłużenie tylko na jeden rok ulgi remontowej, wycofanie się z tworzenia kas budowlanych oraz zapewne podniesienie stawek podatku VAT dla budownictwa. Nie wróży to nic dobrego, albowiem gwałtownie wzrosną ceny i poważnie spadnie tempo budowy mieszkań. Realna jest obawa, że elementy nowej polityki gospodarczej będą uruchamiane kosztem upadku budownictwa mieszkaniowego.

SYTUACJA dojrzała do tego, aby przedstawiciele rządu i organizacje samorządowe budownictwa siadły do stołu i wspólnie rozważyły możliwości wyjścia z zaistniałego kryzysu. Jeszcze 28 października 1998 r. na spotkaniu Forum Dialogu premier Jerzy Buzek przyjął inicjatywę zwołania Okrągłego Stołu Budownictwa Mieszkaniowego w I kwartale 1999 r. Niestety, ostatnio samorząd otrzymał wiadomość, że trwające kilka miesięcy przygotowania zostały przerwane. PIPHB popiera inicjatywę zebrania się OSBM, upatrując w niej możliwość uzyskania znaczącego consensusu w sprawach likwidowania polskiej bezdomności.

Roman Nowicki jest wiceprezesem Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Nowicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rząd zamierza dobić budownictwo mieszkaniowe