Rząd zamyka luki w VAT

Projekt ustawy, który ma rozpocząć najważniejszy etap zasypywania luki w VAT, jest już w drodze do Sejmu. Rząd uważa, że nie stać nas na powrót do obniżonych stawek VAT przed końcem 2018 r. W tym czasie chce odbudować wpływy z daniny. Jak? Przez rozszerzenie stosowania tzw. odwróconego VAT na część usług budowlanych, procesory, srebro i złoto. Do tego fiskus ograniczy kwartalne rozliczenia podatku tylko dla małych firm o przychodach do 1,2 mln EUR rocznie. Podatnicy będą też musieli składać e-deklaracje i wydłużą się zwroty podatku, które dziś powinny trwać do 25 dni. Projekt przewiduje sankcje podatkowe za nierzetelne rozliczanie VAT, gdy firma zaniża zobowiązania lub zawyża zwrot podatku. Nowe będą też przepisy pozwalające na pozbawienie firmy statusu płatnika VAT i utrudnienia w rejestracji niektórych podmiotów. Fiskus wprowadzi również wyższe kary dla obracających tzw. pustymi fakturami. Nowe przepisy przewidują też modyfikację dotyczącą kaucji gwarancyjnej i tzw. odpowiedzialności solidarnej. Gros pomysłów resort finansów chce wprowadzić już od przyszłego roku.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 26 września 2016 r.

USZCZELNIANIE CZAS ZACZĄĆ: Fiskus miesiąc temu pokazał projekt zmian w przepisach, które mają obronić budżet przed wyłudzeniami podatku VAT i tylko w przyszłym roku dać 3,7 mld zł dodatkowych wpływów do kasy państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu