Rządowy plan na zatory

PS, Sylwia Wedziuk
opublikowano: 15-05-2018, 22:00

Przedsiębiorcy mogą liczyć na krótsze terminy płatności i automatyczną zapadalność przeterminowanych faktur.

O pomysłach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii na walkę z zatorami płatniczymi mówiła wczoraj szefowa resortu, Jadwiga Emilewicz. Była ona gościem studia „Pulsu Biznesu” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Ministerstwo od marca prowadzi konsultacje z przedsiębiorcami dotyczące sposobów walki z nieterminowym płaceniem należności. Ich efektem ma być „zielona księga”, w której znajdą się postulaty zmian w prawie. Wiele z nich to niemal rewolucja. Pierwsza zmiana to krótsze maksymalne terminy płatności, zwłaszcza w relacjach dużych firm z małymi. Wstępny postulat zakłada skrócenie ich ze 120 do 60 dni w przypadku umów między firmami tej samej wielkości i nawet do 30 dni w sytuacjach, gdy to mała firma jest poddostawcą większego podmiotu.

— Gdy mała firma musi czekać na zapłatę 120 dni, jest to problem, który w najlepszym wypadku powoduje osłabienie możliwości inwestycyjnych i rozwojowych, a w najgorszym — bankructwo — tłumaczy Jadwiga Emilewicz.

Druga kwestia to automatyczna zapadalność faktur w pierwszym dniu po terminie płatności. Informacja o ich przeterminowaniu ma automatycznie trafiać do sądów na podstawie danych z jednolitego pliku kontrolnego. Dodatkowo ministerstwo rozważa większą integrację rejestru faktur z bazami danych sektora bankowego — w ten sposób firmy opóźniające płatności wobec kontrahentów miałyby dodatkowy bat w postaci gorszych warunków finansowania w bankach. Oprócz tego resort przedsiębiorczości i technologii myśli nad doprecyzowaniem przepisów o odbiorze towarów i usług.

— Sygnalizują nam to różne branże. Często jest tak, że odbiorcy, np. usług informatycznych, bardzo długo zwlekają z zatwierdzeniem protokołów odbioru, mówiąc, że jeszcze czegoś brakuje — tłumaczy Jadwiga Emilewicz.

Ustawa zatorowa ma powstać w czerwcu — tak, żeby we wrześniu mogła zostać uchwalona. Zmienione przepisy mają obowiązywać od przyszłego roku.

Rozmowę z Jadwigą Emilewicz, a także wywiady z innymi gośćmi studia „PB”, można obejrzeć na stronie: www.pb.pl/ekg/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PS, Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rządowy plan na zatory