Czytasz dzięki

Rzecznik przedsiębiorców broni hodowców

opublikowano: 23-09-2020, 22:00

Pięcioletnie vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych i jasne przepisy o odszkodowaniach — m.in. o to prosi Senat Adam Abramowicz.

Senat wziął na warsztat kontrowersyjną ustawę zakazującą hodowli zwierząt futerkowych, uchwaloną w pośpiechu przez Sejm. Dlatego Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), wystąpił do Tomasza Grodzkiego, marszałka Senatu, z propozycjami zmian. Wskazuje zwłaszcza na konieczność znacznego wydłużenia okresu vacatio legis, po którego upływie zacząłby obowiązywać zakaz hodowli. Sejm chce, by nastąpiło to po 12 miesiącach.

„Proponowany termin wejścia w życie przedmiotowej regulacji uznać należy za zbyt krótki i powinien ulec on wydłużeniu do 5 lat od dnia ogłoszenia” — napisał Adam Abramowicz.

Argumenty podparł orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że państwo nie może zaskakiwać obywateli i firm nowymi regulacjamipogarszającymi ich sytuację.

„Należy uznać, że termin pięcioletni będzie bardziej adekwatny dla podmiotów objętych zakazem i pozwoli na przystosowanie się do nowych regulacji” — czytamy w piśmie.

Rzecznik MŚP interweniował w jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii — odszkodowań dla hodowców. Jego zdaniem przepisy są tak niejasne, że mogą bardzo utrudnić przedsiębiorcom uzyskiwanie rekompensat za zlikwidowane fermy. Jego zdaniem przepisy nie precyzują, dokąd firmy miałyby się zgłaszać po rekompensaty, jakie będą zasady ich wyliczania, a także czy i jak można będzie się odwołać od niekorzystnej decyzji.

Adam Abramowicz zaapelował do marszałka Senatu o takie poprawki, które umożliwią firmom uzyskiwanie „rekompensat równoważących całkowite koszty utraty możliwości prowadzenia działalności objętej zakazem”. Ostrzegł też, że ustawa w wersji sejmowej naraża firmy na niczym nieskrępowane kontrole niezgodnie z Konstytucją biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane