Czytasz dzięki

Rzeszów kompletuje 587 mln zł na kolej

AR
opublikowano: 21-05-2018, 13:06
aktualizacja: 21-05-2018, 13:08

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna, planowana na Podkarpaciu, pozwoli szybciej dostać się do jedynego w tym regionie lotniska. Inwestycję sfinansują głównie pieniadze z UE.

Rzeszów ma własny port lotniczy (w położonej nieopodal miasta Jasionce), ale dzisiaj nie można tam dojechać koleją. To ma się zmienić – województwo planuje uruchomić kolej, która ułatwi komunikację pomiędzy głównymi ośrodkami podkarpackiej aglomeracji.

117 mln zł – to kwota, jaką  z funduszy unijnych otrzyma samorząd Podkarpacia na realizację projektu pn. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Dzisiaj (21.05) umowę w tej spawie podpisał m.in. marszałek województwa. Dotacja z UE (z Programu Infrastruktura i Środowisko) sfinansuje zakup taboru, kolejna ma pokryć koszty budowy i remontów infrastruktury kolejowej.  

- Cały czas szukamy nowych możliwości i instrumentów finansowych do realizacji poprawy infrastruktury kolejowej w naszym województwie (…). Ciekawym, unikalnym rozwiązaniem  funkcjonującym w województwie jest podkarpacki fundusz kolejowy, którego wsparcie jest skierowane dla małej i mikroinfrastruktury kolejowej. To, o czym dzisiaj mówimy,  ma znaczenie i rangę projektu dużego. Cieszę się, że udało nam się podpisać umowę, ale do finału jeszcze daleko – mówił podczas podpisania umowy Władysław Ortyl, marszałek województwa. 

Projekt pn. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy  dotyczy zakupu taboru (na który podpisano dzisiaj umowę) – jego całkowity koszt szacowany jest na 287 mln zł. Druga część projektu dotyczy budowy infrastruktury i modernizacji linii kolejowych – szacunkowy koszt tej części to 300 mln zł, z czego dużą część również mają pokryć pieniądze z UE. Całość inwestycji ma kosztować 587 mln zł. 

- Transport kolejowy jest transportem ekologicznym, bardzo pożądanym, dynamicznie się rozwijającym. Dlatego nie może być tak, żeby Podkarpacie nie korzystało z możliwości jego dofinansowania - powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.

Dzięki wsparciu UE województwo podkarpackie zakupi 10 pociągów (8 elektrycznych i 2 spalinowych) dedykowanych dla obsługi połączeń pasażerskich na obszarze Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Nowy tabor będzie kursował z Rzeszowa w kilku kierunkach: do Dębicy i Przeworska, Kolbuszowej oraz do Strzyżowa n/Wisłokiem. Nowa trasa zostanie uruchomiona do Poru Lotniczego Jasionka (linia planowana).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane