S&P5000 znów ze stratą w skali tego roku

Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy odbiły się w piątek na nastrojach inwestorów z giełdy nowojorskiej.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

W piątkowym handlu wszystkie główne indeksy zza oceanu pogłębiają dno korekty. Po niespełna dwóch godzinach od otwarcia S&P500 spada o 0,5 proc., a to oznacza, że zszedł poniżej ostatnich notowań z ubiegłego roku. Dow Jones zniżkuje o 0,4 proc., a Nasdaq utrzymuje się 0,6 proc. pod kreską. Pierwsze dwa indeksy znalazły się najniżej od trzech tygodni, a technologiczny Nasdaq pogłębił dwumiesięczny dołek, po tym jak wyraźnie gorszy od prognoz okazał się rządowy raport z rynku pracy z USA. W kwietniu w gospodarce przybyło 160 tys. miejsc pracy (dane zannualizowane), o blisko jedną czwartą mniej niż miesiąc wcześniej. Presja podaży wciąż jest jednak ograniczona, a to za sprawą nadziei, że gorszy odczyt będzie dla Fedu argumentem za powstrzymaniem się przed podwyżką stóp procentowych.

- Ten raport nie był rewelacyjny, jednak nie był też katastrofą. Pierwsza reakcja rynku jest więc taka, że podwyżka w czerwcu przestaje wchodzić w grę. Teraz uwaga inwestorów przesuwa się w stronę Chin, gdzie kluczowe dane będą spływać przez weekend i w następnym tygodniu. Właśnie odczyty z Chin potwierdzą albo zakwestionują tezę o ożywieniu w globalnej gospodarce – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga John Canally, główny strateg gospodarczy firmy inwestycyjnej LPL Financial.

Wynikające z notowań na rynku terminowym prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki stóp Fedu spadło po raporcie z rynku pracy do zaledwie 4 proc. Tymczasem dane o chińskim handlu zagranicznym pojawią się w niedzielę, a dane o inflacji spłyną we wtorek. Presję sprzedających widać było w piątek także w Europie. Frankfurcki DAX spadał przed zamknięciem o 0,1 proc., a paryski CAC40 zniżkował o 0,4 proc. Na półprocentowym plusie handel zakończył jednak warszawski WIG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / S&P5000 znów ze stratą w skali tego roku