Są sposoby na 50 proc.

25-10-2004, 13:25

Jeśli posłowie wierzą, że na 50-proc. PIT więcej zarobi budżet, to są w błędzie.

Jeśli czwarta stawka zacznie obowiązywać, wpływy do budżetu wcale nie muszą znacząco wzrosnąć. Okazuje się, że już teraz jest wiele sposobów na unikanie płacenia 40-proc. podatku. Wzrost obciążeń spowoduje, że te rozwiązania będą jeszcze bardziej kuszące.

— Najprostszym sposobem jest samozatrudnienie i wybranie 19--proc. podatku liniowego — mówi Łukasz Mazur, doradca podatkowy z Roedl & Partner.

Nie mogą z tego skorzystać ci, którzy będą uzyskiwać przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, wykonywane w roku poprzednim. I na to jest sposób.

— Możemy założyć spółkę z o.o., która przyjmuje zlecenia od byłego pracodawcy i następnie zleca je nam — dodaje Łukasz Mazur.

Konsekwencją wyboru podatku liniowego jest utrata niemal wszystkich ulg, zwolnień i preferencyjnego rozliczania się z małżonkiem.

A co z tymi, którzy nie wybiorą 19 proc.? Pracodawcy mogą dojść do porozumienia z pracownikami, by wypłacać obniżoną pensję, rekompensując to świadczeniami niepieniężnymi, aby nie podwyższać przychodu. Poprawi się standard opieki medycznej finansowanej przez pracodawcę, wzrośnie liczba samochodów służbowych, zagranicznych szkoleń, mieszkań wynajmowanych na potrzeby firmy. Warto będzie zwiększyć fundusze na reprezentację i reklamę — w końcu zaliczenie ich do kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania „kosztuje” tylko 19 proc.

— Szybko pojawią się umowy- -zlecenia i o dzieło z 20- lub 50- -proc. kosztami uzyskania, wzrosną wypłaty dywidend opodatkowanych przecież ryczałtową stawką 19 proc. — dodaje Radosław Kowalski, doradca podatkowy z CDiE.

— Należy się spodziewać, że podatnicy będą szukać legalnych lub nie sposobów uniknięcia opodatkowania. Do legalnych należy zaliczyć jeszcze próby reklasyfikacji przychodu na przychód z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach, tzw. opcje menedżerskie — zauważa Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy z kancelarii Cameron McKenna.

Kolejny sposób to wspólne rozliczanie się z niepracującym lub niewiele zarabiającym małżonkiem. Zapewne znajdą się też tacy, którzy zmienią rezydencję podatkową i np. ,,przeprowadzą” się do Monako. Jeszcze inni szukać będą rozwiązań nielegalnych i po prostu nie zadeklarują przychodów lub przerzucą je sztucznie na spółki założone w tzw. rajach podatkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Są sposoby na 50 proc.