Saab zbankrutował

MD, bbc.com
opublikowano: 19-12-2011, 10:08

Saab wystąpił do sądu o ogłoszenie bankructwa po tym, jak nie zdołał uzyskać ratunkowego finansowania od chińskich firm.

Na drodze znów stanął General Motors, który nie zgodził się na udostępnienia technologii swojej byłej spółki Chińczykom.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Produkcja w głównych zakładach Saaba, w Trollhattan, stanęła już w kwietniu. Pracownicy nie otrzymują pieniędzy od listopada.

Saab zatrudnia ok. 3,6 tys. ludzi, z czego 3,4 tys. w Trollhaettan. Szwedzka spółka sprzedała w ubiegłym roku 31.696 aut. W szczytowym momencie, w 2006 roku, sprzedaż sięgnęła 133 tys. sztuk.

General Motors był właścicielem Saaba do lutego 2010 roku, kiedy sprzedał go holenderskiemu Swedish Automobile. Ten ostatni, znany wcześniej pod nazwą Spyker Cars, planował osiągnięcie sprzedaży 120 tys. aut i osiągnięcie rentowności do 2012 roku. Plan nie powiódł się z powodu braku pieniędzy. We wrześniu Saab uzyskał sądową ochronę przed roszczeniami wierzycieli na czas reorganizacji. Przez ten czas Swedish Automobile rozmawiał z Zhejiang Youngman Lotus Automobile i nieujawnionym z nazwy chińskim bankiem w sprawie uzyskania 600 mln EUR pożyczek. 7 grudnia syndyk Saaba zdecydował jednak, że spółka nie ma szans na reorganizację i jest bez grosza, nie ma także realnych szans na szybkie uzyskanie finansowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Saab zbankrutował