Samorząd Ostrowa chce kupić browar

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 24-05-2002, 00:00

Samorząd Ostrowa Wielkopolskiego rozpoczął z Kompanią Piwowarską rozmowy w sprawie kupna miejscowego browaru. W 2000 r. KP chciała za niego 25 mln zł. Od roku zakład jest zamknięty.

Radni Ostrowa Wielkopolskiego zaakceptowali projekt kupna miejscowego browaru należącego do Kompanii Piwowarskiej. Obecnie władze miasta rozpoczęły negocjacje z właścicielem zakładu. Jednak poza ujawnienienim samego zamiaru nabycia browaru, przedstawiciele ostrowskiego samorządu nie chcą udzielić żadnych informacji na ten temat.

— Rozmowy w tej sprawie zostały dopiero nawiązane, są poufne, a my nie chcemy spalić tematu — tłumaczy Jolanta Szperzyńska z Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Z kolei Paweł Kwiatkowski z Kompanii Piwowarskiej potwierdza tylko, że do KP wpłynęło pismo od prezydenta Mirosława Kruszyńskiego z ofertą nawiązania rozmów w sprawie sprzedaży browaru w Ostrowie.

Ostrowski browar należał do mniejszych zakładów tej branży. Jego zdolności produkcyjne sięgały 200 tys. hl piwa rocznie. Kompania Piwowarska wystawiła go na sprzedaż latem 2000 roku. Kiedy przez kilka miesięcy nie udawało się znaleźć inwestora, wiosną 2001 r. KP zdecydowała się zamknąć browar. Pracę straciło 80 zatrudnionych tam ludzi. Nieoficjalnie wiadomo, że przyczyną fiaska rozmów z inwestorami była zbyt wygórowana cena (wymieniana była kwota 25 mln zł).

Z kolei Paweł Kwiatkowski wymienia inne przyczyny.

— Problemem nie była w cena, lecz zapóźnienie technologiczne browaru w Ostrowie. Inwestorzy uznali, że koszty modernizacji browaru będą zbyt wysokie — tłumaczy.

Według niego, cześć urządzeń służących do warzenia piwa w zakładzie została już sprzedana.

— Browar to dziś w zasadzie tylko nieruchomość — mówi Paweł Kwiatkowski.

Nie chce jednak ujawnić ceny, za jaką KP byłaby gotowa ją odsprzedać.

Propozycja samorządu Ostrowa Wlkp. jest bardzo nietypowa, ponieważ dotychczas żaden podmiot komunalny nie angażował się w działalność w branży piwowarskiej. Nie wiadomo, czy po ewentualnym sfinalizowaniu transakcji z KP, miasto ulokowałoby ostrowski browar w strukturze Holdikomu, holdingu spółek komunalnych miasta, czy też zdecydowałoby się odsprzedać go jakiemuś innemu inwestorowi.

Według nieoficjalnych opinii ekspertów związanych z branżą piwowarską, ofertę ostrowskiego samorządu należy ocenić dość sceptycznie. Twierdzą, że to posunięcie podyktowane jest raczej względami politycznymi przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samorząd Ostrowa chce kupić browar