Samorządowe żniwa w unijnych funduszach

opublikowano: 07-05-2017, 22:00

Regionalne Programy Operacyjne: Gotówka z Unii Europejskiej to dla gmin, powiatów i województw często jedyna gwarancja realizacji niektórych inwestycji.

W obecnej perspektywie unijnej (lata 2014-20) samorządy wojewódzkie mają do rozdysponowania ponad 31 mld euro poprzez regionalne programy operacyjne. W 2016 r. rozdzielono tych pieniędzy bardzo niewiele. Teraz konkursów i chętnych gwałtownie przybywa. Oto informacje z wybranych regionów.

Wielkopolska

— Kontynuujemy kurs przyspieszenia we wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego w perspektywie 2014-20. Świadczy o tym liczba podpisanych umów z beneficjentami. Od stycznia do końca marca zawarliśmy 219 umów na łączną kwotę 636 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 417 mln zł. W takim samym okresie rok wcześniej umów było tylko 12 — informuje Anna Parzyńska-Paschke z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Samorządy z Wielkopolski były ostatnio bardziej aktywne w składaniu wniosków niż przedsiębiorcy. W 12 naborach w pierwszym kwartale złożyły ich aż 180 na 370 wszystkich. Od 2014 r. urząd marszałkowski w Poznaniu najwięcej pieniądzy przeznaczył na konkurs drogowy — 170 mln zł. Ponad 120 mln zł poszło zaś na konkursy wspierające zakup taboru niskoemisyjnego.

Małopolska

Wsparcie dostało już kilka dużych przedsięwzięć samorządowych m.in. budowa przystanku osobowego Kraków Sanktuarium przed Światowymi Dniami Młodzieży (11,7 mln zł), budowa połączenia krakowskiej ulicy Księcia Józefa z południową obwodnicą (16,1 mld zł). Dużo unijnych pieniędzy poszło także na zakup niskoemisyjnych autobusów i rozbudowę infrastruktury biletowej (58,3 mln zł).

— Warto podkreślić, że samorządy mają możliwość zostania beneficjentami lub grupami docelowymi w większości spośród 13 osi priorytetowych małopolskiego RPO — zwraca uwagę Jacek Krupa, marszałek Małopolski. Gminy i powiaty poza wsparciem na wymianę taboru autobusowego mogą się m.in. starać także o dotacje na rozwój e-usług i elektronicznej administracji oraz na rozbudowę ścieżek rowerowych. Duży nacisk kładzie się w Małopolsce również na wsparcie mieszkańców w termomodernizacji domów i wymianie pieców na bardziej ekologiczne.

Mazowsze

Od 2014 r. w ramach RPO samorządy złożyły już wnioski na 3,5 mld zł dofinansowania.

— Dofinansowanie uzyskało już ponad 400 projektów samorządów, w tym dotyczących udostępnienia ponad 600 e-usług w urzędach, utworzenia ponad 300 km ścieżek rowerowych i ponad 2,6 tys. miejsc parkingowych dla samochodów w Warszawie i okolicznych gminach, prawie 40 km ścieżek rowerowych w Płocku, Ciechanowie, Pułtusku i Ostrowi Mazowieckiej. Podpisanych jest już ponad 350 umów na około 950 mln zł — informuje Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wspierania Programów Unijnych. W tym roku odbędzie się jeszcze 45 konkursów na ponad 1,1 mld zł.

— Najwięcej zainwestujemy w działania na rzecz włączenia społecznego i walkę z ubóstwem — ponad 280 mln zł, na przejście na gospodarkę niskoemisyjną ponad 210 mln zł, a na badania i rozwój prawie 200 mln zł. Duże sumy zostaną przeznaczone na poprawę jakości życia, czyli inwestycje w specjalistyczny sprzęt medyczny i rewitalizację obszarów zmarginalizowanych — mówi Mariusz Frankowski.

Lubuskie

Od stycznia do marca 2017 r. w ramach RPO ogłoszono nabory na 630 mln zł. Od początku perspektywy podpisano zaś umowy na 1,3 mld zł. — W większości naborów wartość wniosków znacznie przekroczyła dostępne kwoty. Świadczy to m.in. o dużym zapotrzebowaniu na unijne pieniądze w regionie i na aktywność lubuskich samorządów i podmiotów prywatnych — mówi Michał Iwanowski, rzecznik prasowy zarządu województwa lubuskiego.

Dolnośląskie

W tym województwie w pierwszym kwartale 2017 r. podpisano umowy na miliard zł unijnego dofinansowania. Najwięcej poszło m.in. na wsparcie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Najszybciej wydawano zaś pieniądze na transport (78 proc. puli przewidzianej na ten cel w ramach RPO).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorządowe żniwa w unijnych funduszach