Samorządy chcą dyktować warunki

Marta Bellon
opublikowano: 22-01-2010, 00:00

Koszt koniecznych

Koszt koniecznych

inwestycji może zmusić

miasta do współpracy

z prywatnym inwestorem.

Na razie samorządy sceptycznie podchodzą do pomysłu przekazania wodociągów w obce ręce. Dopuszczają pozbycie się funkcji operatora, ale nie chcą oddać majątku.

Dwie to za wiele

Gdyby prywatny inwestor zapukał do ostrołęckiego magistratu, odszedłby z niczym. Choć Ostrołęka w zeszłym roku sprzedała udziały swojej spółki ciepłowniczej Grupie Energa (właścicielowi miejscowej elektrowni), to prezydent miasta uważa, że sprzedaż kolejnej firmy mogłaby nie spodobać się mieszkańcom.

— Temat jest za bardzo drażliwy. Udała nam się jedna transakcja, ale to nie oznacza, że druga poszłaby tak samo dobrze. Ewentualnego inwestora zniechęciłyby z pewnością rozpoczęte inwestycje — uważa Janusz Kotowski.

Nie wszyscy podzielają te obawy. Gdańsk zarządzanie już przekazał prywatnej spółce.

— Część operacyjna systemu wodociągowo-kanalizacyjnego jest już sprywatyzowana w formie partnerstwa publiczno-prywatnego w ramach spółki Saur Neptun Gdańsk — wyjaśnia Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.

Brakuje pieniędzy

Choć na razie niewiele samorządów zainteresowałoby się ofertą prywatnego inwestora, to wkrótce zmusić ich do tego może topniejący budżet. Według Antoniego Tokarczuka, dyrektora Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, samorządy dochodzą do wniosku, że bezpośrednie zarządzanie wodociągami jest trudne. Dlatego coraz częściej będą rozglądać się za inwestorami zainteresowanymi przejęciem funkcji operatorów.

— Inwestycje przekraczają możliwości finansowe samorządów i będą one zmuszone szukać alternatywnej formy finansowania i firm, które przejmą funkcje operatorskie na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego lub innych umów — uważa dyrektor izby.

Zastrzega, że samorządy będą bronić majątku wodociągów.

— Gdyby firma prywatna przejęła majątek, mogłaby dyktować warunki. Tego samorządy nie chcą — dodaje Antoniego Tokarczuka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Samorządy chcą dyktować warunki