Samorządy połączyły kolej

Aleksandra Jakubowicz
opublikowano: 27-08-2017, 22:00

Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych, zrzeszający 11 spółek, wprowadził do sprzedaży Wspólny Bilet Samorządowy. Uprawnia on do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami należącymi do kolei Mazowieckich, Śląskich, Małopolskich, Wielkopolskich, Dolnośląskich, a także bardziej lokalnej Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obejmuje też kursy autobusów regionalnych firmy Arriva. Bilet kosztuje 38 zł i jest ważny dobę. Pasażer może dzięki niemu podróżować na 62 liniach w 12 województwach.

— Wspólny Bilet Samorządowy to pierwsza ryczałtowa oferta przewoźników regionalnych obowiązująca nie tylko w weekendy, ale też w tygodniu. Biletu na zasadzie „płacę określoną kwotę i jeżdżę, ile chcę” obowiązującego w tygodniu jeszcze nie było. Na razie oferta ta, z uwagi na małą liczbę punktów styku, jest dość ograniczona terytorialnie. Naszym celem jest klient, który chce tanio zwiedzić i poznać nasz kraj, zbytnio mu się nie spieszy, nie obawia się przesiadek — wyjaśnia Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich. Koleje samorządowe w 2016 r. obsłużyły 133 mln pasażerów, co stanowiło 46 proc. podróżujących pociągami w Polsce i było najlepszym wynikiem wśród wszystkich przewoźników. Drugie miejsce z wynikiem 27 proc. zajęły Przewozy Regionalne (obecnie Polregio), a trzecie z 13 proc. PKP Intercity. — Wyrażamy nadzieję, że ta bardzo konkretna inicjatywa kolei samorządowych spotka się z zainteresowaniem strony rządowej, która jest większościowym właścicielem Polregio. Myślę, że bardzo szybko dojdziemy do porozumienia i będziemy mieli jeden wspólny bilet kolejowy — komentuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Jakubowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorządy połączyły kolej