Piotr Czyżewski, minister skarbu państwa, podpisał akt komercjalizacji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.
Przekształcenie chorzowskiego parku z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa jest pierwszym krokiem do jego przekazania samorządom. Udziały ma objąć m.in. województwo śląskie i gmina Chorzów.
— Wojewoda śląski zaproponował ministrowi nieodpłatne przekazanie akcji skomercjalizowanego przedsiębiorstwa samorządom wojewódzkim i gminnym — wyjaśnia Krzysztof Mejer ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Komercjalizacja parku ma na celu poprawienie jego sytuacji finansowej. Roczne utrzymanie obiektu, w skład którego wchodzą m.in. Śląski Ogród Zoologiczny i wesołe miasteczko, kosztuje 16,5 mln zł.
— Samorząd wojewódzki stając się właścicielem WPKiW będzie mógł się ubiegać o środki na jego utrzymanie z budżetu państwa. Wcześniej nie było to możliwe, ponieważ prawo zabrania dotowania przedsiębiorstw państwowych — tłumaczy Krzysztof Mejer.