Samozatrudniony związkowcem

opublikowano: 01-08-2018, 22:00

Osoby pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej, należące do związku zawodowego, będą miały takie prawa, jak inni działacze.

Związkowcem w zakładzie pracy będzie mógł być każdy pracujący, a nie wyłącznie etatowcy. Podpisana przez prezydenta nowela ustawy o związkach zawodowych daje prawo wstępowania w ich szeregi osobom wykonującym pracę zarobkową, zaliczając do nich także zatrudnionych na podstawie innej niż stosunek pracy. W konsekwencji będą oni reprezentowani i bronieni przez związki tak jak pracownicy.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. Umożliwi ona osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych, czy tzw. samozatrudnionym, nie tylko wstępowanie do istniejących związków zawodowych, ale też tworzenie przez nich takich organizacji. Ponadto związkowcami będą mogli być również wolontariusze, stażyści i inne osoby, które osobiście świadczą pracę bez wynagrodzenia.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowe przepisy gwarantują takim osobom takie same jak pracownikom uprawnienia niezbędne do wykonywania działalności związkowej — jak np. możliwość zwolnienia od pracy na niezbędny do tego czas. Zapowiadają także szczególną ochronę działaczy przed rozwiązaniem lub niekorzystną zmianą umowy wiążącej ich z pracodawcą oraz przed nierównym traktowaniem z powodu ich przynależności związkowej.

Ustawodawca przyznał im też prawo dochodzenia rekompensaty pieniężnej (i uzupełniająco odszkodowania lub zadośćuczynienia) w przypadku rozwiązania lub niekorzystnej zmiany umowy przez pracodawcę bez uzyskania zgody zarządu organizacji związkowej. Zmiany w ustawie wprowadzono w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13) i 13 maja 2008 r. (sygn. akt P 50/07). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu