Samym bieganiem wydłużasz sobie życie

opublikowano: 06-11-2019, 22:00

Nieważne, jak często biegasz, zawsze obniżasz ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 27 proc.

To wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez australijskie uniwersytety, które opisał m.in. portal Medical News Today. To odpowiedź na pytanie, jak często trzeba uprawiać jogging, żeby żyć dłużej. Okazuje się, że każda aktywność fizyczna związana z bieganiem, czyli ćwiczenia aerobowe, może wpływać korzystnie na nasze zdrowie — zarówno ciała, jak umysłu. Naukowcy wzięli pod uwagę przypadki 231,1 tys. osób w różnym wieku, w tym seniorów, opisane we wcześniejszych badaniach. Celem była ocena skutków zdrowotnych biegania przez 5,5-35 lat.

„Po przeprowadzeniu analizy danych zebranych podczas 14 różnych badań naukowcy dowiedli, że nawet nieregularne i rzadkie bieganie wiąże się z obniżeniem ryzyka śmierci z powodu różnych chorób o 27 proc. Dotyczy to zarówno kobiet, jak mężczyzn” — napisał Medical News Today.

Co więcej — bieganie, niezależnie od tego, jak często jest praktykowane, wiąże się z aż o 30 proc. niższym ryzykiem wystąpienia chorób serca i o 23 proc. niższym ryzykiem śmierci z powodu raka. Statystyka nie uwzględnia co prawda faktu, że śmierć może nastąpić po prostu w wyniku starości i prędzej czy później spotka każdego, pozwala jedynie ocenić, czy dany czynnik (bieganie) zmniejsza ryzyko śmierci w badanej grupie osób.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy