Sany rozpycha się nad Wisłą

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 31-01-2011, 00:00

Firma chce mieć

Mamy coraz więcej chińskich inwestycji

Firma chce mieć

pod Warszawą wielki

salon sprzedaży,

a może i fabrykę.

Największy w Chinach niepaństwowy producent maszyn budowlanych, Sany, chce mocniej zaistnieć w Polsce. Otworzył w Nowej Iwicznej pod Warszawą biuro, które ma obsługiwać również Serbię, Czarnogórę, Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Rumunię, Węgry, Albanię, Czechy oraz Słowację.

— Sany szuka w województwie mazowieckim pięciu hektarów pod gigantyczny salon sprzedaży. Jeśli wszystko dobrze pójdzie może zbudować też fabrykę, z której eksportowałoby maszyny do Europy Wschodniej i Południowej — twierdzi źródło "PB".

Z rozmachem

— Staramy się ściągnąć do Polski duży chiński projekt, taki okręt flagowy, za którym pojawią się kolejne — mówi tylko Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

Z informacji "PB" wynika, że inwestycja Sany może sięgnąć 50 mln USD. Pod koniec ubiegłego roku jego przedstawiciele zapowiadali ekspansję zagraniczną na rynkach o największym potencjale, aby zwiększyć przychody spoza Chin z 10 do 50 proc. Nie zaliczyli do nich Polski, mówili o Indonezji, Rosji, krajach Afryki Północnej i Afryce Południowej. W grę wchodzą nie tylko fabryki, ale także ośrodki badawcze. Niedawno firma uruchomiła kosztem 60 mln USD centrum RD i produkcyjne w Indiach. W budowie jest zakład w USA (też za 60 mln USD) o powierzchni 40 tys. mkw. i fabryka w Niemczech (100 mln EUR) — pierwszy chiński zakład w tym kraju. Firma chce też zainwestować 200 mln USD w Brazylii. Sany jest notowane na giełdach w Szanghaju i Hongkongu z kapitalizacją sięgającą 18,9 mld USD. Współzałożyciel, akcjonariusz i prezes spółki — Liang Wengen — ma majątek szacowany na 1,5 mld USD. Sany jest już poważnym rywalem dla amerykańskiego Caterpillara czy japońskiego Komatsu.

Na mur-beton

Chińskich inwestycji w Polsce przybywa. Minmetals i Shanghai Construction Group, które są zaangażowane w projekty drogowe w naszym kraju, próbują też sił w deweloperce. Kilkanaście dni temu polska delegacja rządowa odwiedziła Chiny. Efekty: kilka projektów z Państwa Środka, w tym szansa na dużą inwestycję Shanghai Electric w fabrykę urządzeń do energii wiatrowej i solarnej. Niedawno LiuGong, producent maszyn budowlanych, podpisał wstępną umowę na zakup Huty Stalowa Wola. Chińczycy chcą stworzyć w Polsce główny ośrodek produkcji i dystrybucji na Europę, Amerykę Północną i kraje dawnego WNP. Produkcja ma wzrosnąć, pojawią się nowe maszyny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane