Sava IG zaczyna budowę szpitali

Katarzyna Kozińska
24-01-2001, 00:00

Sava IG zaczyna budowę szpitali

Wartość projektu oceniana jest na ponad 2 mld zł

Na początku lutego konsorcjum, którego powołanie zainicjowała warszawska spółka Sava Investment Group, zamierza rozpocząć realizację projektu budowy sieci prywatnych szpitali. Wartość inwestycji sięgnie 500 mln USD (ponad 2 mld zł).

Konsorcjum polskich i włoskich firm chce wybudować w największych polskich miastach sieć 15 prywatnych szpitali. Średni koszt utworzenia jednej placówki wynosi 25-30 mln USD (103-124 mln zł). Całe przedsięwzięcie pochłonie 500 mln USD (ponad 2 mld zł). Realizacja projektu rozpocznie się na początku lutego. Do tego czasu ma się rozstrzygnąć, jaka firma ubezpieczeniowa, która w przyszłości przygotuje ofertę prywatnych ubezpieczeń i pomoże zbudować system usług, wejdzie do konsorcjum.

Włoscy specjaliści

Partnerami Sava Investment Group, która zainicjowała powołanie międzynarodowego konsorcjum inwestorów, są w tym przedsięwzięciu włoskie firmy wyspecjalizowane w budowie i obsłudze nowoczesnych placówek medycznych: Tangram i Techint, a ze strony polskiej — Korvita i Lux-Med.

— Obsługę informatyczną zapewni Polska Telefonia Cyfrowa Era GSM oraz Prokom, związany z firmą Sava przez jedną ze swoich spó- łek zależnych — mówi Andrzej Malinowski, prezes Sava Investment.

Do konsorcjum przystąpił także bank UniCredito Italiano, który zajmie się obsługą finansową projektu.

— Bank będzie jednym z inwestorów finansowych, ale poza tym, że wniesie część pieniędzy, zajmie się również doborem pozostałych partnerów zainteresowanych sfinansowaniem projektu. Będzie gwarantem finansowym dla wszystkich zainteresowanych — dodaje Andrzej Malinowski.

Partnerzy poszukiwani

Kwestia finansowania nadal pozostaje otwarta. Lista udziałowców konsorcjum nie została jeszcze zamknięta, a SIG nadal poszukuje firm, które gotowe są zaangażować się w projekt. Są wśród nich nie tylko inwestorzy finansowi, ale również dostawcy sprzętu medycznego. Sava przewiduje elastyczny system kooperacji w ramach grupy.

— Mamy już część środków. Nie potrzebujemy od razu całej kwoty. W modelu włoskim operator płaci za użytkowanie szpitala jego właścicielowi. My nie ograniczamy w taki sposób możliwości współpracy w ramach projektu. Nigdzie nie jest powiedziane, że inwestor finansowy, który stanie się współwłaścicielem szpitala, nie może być jednocześnie operatorem tej placówki. Wszystko jest do ustalenia — tłumaczy Andrzej Malinowski.

Pomysł sieci prywatnych szpitali w dużym stopniu opiera się na nie istniejącym na razie systemie prywatnych ubezpieczeń medycznych. Zdaniem szefa Savy, uczestnictwo wybranych partnerów gwarantuje opłacalność projektu. Nawet przy założeniu pesymistycznej wersji, że niepubliczne kasy chorych nie powstaną prędko.

Leczenie przez telefon

Sava zamierza zacząć działalność w sektorze medycznym od stworzenia sieci usług telemedycznych. Do maja w 15 miastach firma zamierza nawiązać współpracę z placówkami medycznymi, w których uruchomi punkty konsultacji, pozwalające na sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta przez specjalistów rozsianych po całym świecie.

— Operatorem telemedycyny będzie spółka utworzona przez włoską firmę Telemedicina Rizzoli oraz Erę GSM. Włosi od roku prowadzą tego typu działalność. Era zajmie się obsługą połączeń — wyjaśnia Andrzej Malinowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sava IG zaczyna budowę szpitali