Sawicki apeluje o solidarność

Francuskiego wyłomu w sprawie Rosji nie można przepuścić.

Owoce i warzywa dla organizacji charytatywnych, dopłaty do eksportu wieprzowiny i jej przechowywania, rozłożenie na raty kar za nadprodukcję mleka i żadnych dwustronnych rozmów z Rosją — to tematy z bieżącej unijnej wokandy. „Jest wstępna zgoda Komisji Europejskiej (KE) na zezwolenie organizacjom charytatywnym przetworzenia części warzyw i owoców wycofanych z rynku z powodu embarga”— ogłosił we wtorek na Twitterze Marek Sawicki, minister rolnictwa. Podczas spotkania Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa szef naszego resortu uzyskał poparcie części państw członkowskich dotyczące rozłożenia na raty kar na przekroczenie unijnych limitów produkcji mleka, które bedą zniesione w kwietniu. Suma nałożonych na państwa członkowskie w zeszłym roku kar sięga 409 mln EUR, a polski udział to 46 mln EUR. Kwestia wprowadzenia rat musi być jeszcze skonsultowana z KE. Polska prosiła jeszcze o interwencję na rynku wieprzowiny i wprowadzenie dopłat do tzw. prywatnego przechowalnictwa oraz do eksportu. Jednak KE uznaje, że sytuacja na rynku nie jest jeszcze na tyle zła. O unijnej wieprzowinie głośno było ostatnio jednak z innego powodu — francuski resort rolnictwa po dwustronnych rozmowach z Rosją oświadczył w zeszłym tygodniu, że mimo embarga będzie eksportował część produktów wieprzowych. Spotkało się to z ostrymi komentarzami polskich władz, w których zarzucali Francuzom łamanie europejskiej solidarności. Teraz od sprawy odcięły się europejskie władze. Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, zapewnił w poniedziałek na spotkaniu w Brukseli, że nie było zgody na to, by państwa UE indywidualnie prowadziły negocjacje z Rosją.

Bloomberg

Ministrowierolnictwarozmawiali o tym na wniosek Polski. Stephane Le Foll, francuski minister, nie wziął udziału w dyskusji. Sprawa ma mieć swój dalszy ciąg w trakcie polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych, które mają się odbyć w piątek w Paryżu. Zdaniem Marka Sawickiego, powinna zostać poruszona również na szczycie UE i spotkaniu ministrów spraw zagranicznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska, PAP

Polecane