Sawicki: resort zachęca przetwórców do budowy centrów dystrybucji

PAP
opublikowano: 07-10-2009, 19:53

Ministerstwo rolnictwa chce pomóc firmom przetwórczym w kontaktach z handlem i zachęcić je do budowy tzw. centrów dystrybucji. Ma to polegać na stworzeniu jednostki handlowej, która zajęłaby się sprzedażą i promocją produktów firm z tej branży. Firmy przetwórcze uważają, że  jest to "krok w dobrym kierunku".

Minister rolnictwa Marek Sawicki spotkał się w środę z przedstawicielami firm przetwarzających jabłka. "Rozmowa była merytoryczna" - ocenił Piotr Trojanowicz z Krajowej Unii Producentów Soków.

"Chciałem przeanalizować przeszkody jakie ma branża i ocenić, gdzie poszukiwać poprawy sytuacji na rynku" - wyjaśnił Sawicki. Zaznaczył, że głównym tematem była produkcja i sprzedaż koncentratu jabłkowego.

Rolnicy są niezadowoleni z cen skupu jabłek, przemysł oferuje im obecnie 18-22 gr za kg jabłek. Sadownicy uważają, że ceny te są zbyt niskie, nie pokrywają one kosztów produkcji. Chcą, by wprowadzone zostały umowy kontraktacyjne.

Sawicki uważa, że aby rozwiązać problem sadowników, trzeba zastanowić się także nad przyszłością branży przetwórczej. Jego zdaniem, firmom sprzedającym produkty owocowo-warzywne brakuje wspólnego działania wobec handlu. Poinformował, że podczas środowego spotkania została podjęta decyzja, by "w ramach grupy producentów soków poszukać możliwości zbudowania centrum dystrybucji". Na razie nie wiadomo, jak miałaby wyglądać taka placówka.

Minister zapowiedział, że jego resort będzie też pracować nad wykorzystaniem pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na wzmocnienie sektora przetwórczego. Chodzi m.in. o konsolidację tej branży. Dodał, że przetwórcy zgłaszali również inne problemy - dotyczyły one dużej konkurencji ze strony firm światowych, a także kredytowania produkcji.

Trojanowicz poinformował, że za tydzień odbędzie się kolejne spotkanie, na którym będą dyskutowane prawne możliwości budowy centrów dystrybucji.

Na rynku światowym koncentratu jabłkowego jest dużo, co sprawia, że jest on tani. Dlatego przemysł nie może płacić za surowiec zbyt wiele - wyjaśnił Trojanowicz. Dodał, że ceny skupu jabłek w tym roku mogłyby wzrosnąć najwyżej o 2-3 grosze na kilogramie, jeżeli ruszyłaby sprzedaż koncentratu. Dotychczas kontrahenci wstrzymują się z jego zakupem.

Największym producentem koncentratu jabłkowego są Chiny, które wytarzają go ok. 1,2 mln ton. Polska zaś produkuje ok. 240 tys. ton koncentratu.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane