Schaeuble i Sapin chwalą Grecję za postępy w realizacji reform

PAP
opublikowano: 21-03-2016, 20:44

Ministrowie finansów Niemiec i Francji, Wolfgang Schaeuble i Michel Sapin, w poniedziałek z zadowoleniem wypowiedzieli się o postępach Grecji we wdrażaniu reform wymaganych w zamian za międzynarodową pomoc i to mimo że kraj zmaga się z napływem migrantów.

"Za obecnego rządu (premiera Aleksisa Tsiprasa) odnotowano znaczący postęp" - oświadczył w Berlinie Schaeuble. Zaznaczył, że audyt przeprowadzony przez wierzycieli Grecji odnotował postęp, choć wykazał "jeszcze kilka rzeczy do zrobienia".

Niemiecki minister przyznał, że jednym z "politycznie szczególnie trudnych" obszarów jest reforma systemu emerytalnego w Grecji.

Także Sapin ocenił, że dotychczas greckie władze trzymają się zobowiązań, a rząd w Atenach jest zdeterminowany. "Zajmowanie się jednocześnie systemem emerytalnym, podatkami i środkami niezbędnymi dla przyjęcia uchodźców jest skomplikowane, niewiele rządów by to wytrzymało" - dodał, apelując o "trochę zrozumienia ze względu na sytuację Grecji". Sapin był w Berlinie z okazji prezentacji wspólnej książki obu ministrów.

Negocjacje między Grecją a jej wierzycielami z UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego zostały zawieszone w niedzielę do 4 kwietnia. Grecki minister finansów Jeorjos Katrugalos oznajmił, że celem jest zamknięcie audytu na temat wdrażania wymaganych przez wierzycieli reform do 11 kwietnia, czyli do kolejnego spotkania ministrów finansów strefy euro.

Planowana przez rząd Tsiprasa reforma systemu emerytalnego, której wierzyciele Grecji domagają się w zamian za dalszą pomoc, przewiduje m.in. zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Znacznie mają też wzrosnąć składki emerytalne płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane